"Jak nas widzą", czyli mocna historia w gwiazdorskiej obsadzie. Zobaczcie zwiastun miniserialu Netfliksa

"Jak nas widzą" (Fot. Netflix)

0

Brutalny gwałt, piątka oskarżonych dzieciaków, które będą czekać latami na uniewinnienie, i problemy rasowe Ameryki w centrum uwagi. Oto "Jak nas widzą" – nowy miniserial Avy DuVernay.

Słyszeliście określenie "piątka z Central Parku"? Tak początkowo miało nazywać się "Jak nas widzą", serial Avy DuVernay ("Selma"), opowiadający o sprawie, która ciągnęła się przez dwie dekady i nie daje najlepszego wyobrażenia o amerykańskim wymiarze sprawiedliwości. Do tego stopnia, że twórczyni miniserialu Netfliksa zrezygnowała z tytułu, powielającego liczne kłamstwa, i postawiła na taki, który jasno mówi, po czyjej jesteśmy stronie.

Jak nas widzą – nowy miniserial Netfliksa

Czterogodzinny miniserial opowie historię pięciu czarnoskórych chłopaków, którzy w 1989 roku zostali niesłusznie skazani za gwałt na kobiecie w Central Parku. Poznamy historie Antrona McCraya, Kevina Richardsona, Yusefa Salaama, Raymonda Santany and Korey'ego Wise'a, nazwanych przez media "piątką z Central Parku", od ich oskarżenia w 1989 roku, poprzez uniewinnienie w 2002 roku, aż po ugodę z miastem Nowy Jork w 2014 roku.

Ava DuVernay oddaje głos ofiarom – młodym ludziom, którzy zostali wplątani w historię kryminalną z powodu swojego koloru skóry. "Chcieliśmy oddać tę perspektywę w naszym tytule, podkreślając człowieczeństwo tych mężczyzn, a nie ich upolityczniony przydomek" – wyjaśnia reżyserka.

DuVernay sama napisała i wyreżyserowała wszystkie odcinki serialu. W znakomitej obsadzie znajdują się Michael K. Williams ("The Wire"), Vera Farmiga ("Bates Motel"), John Leguizamo ("Bloodline"), Felicity Huffman ("American Crime"), Niecy Nash ("Claws"), Joshua Jackson ("The Affair"), Blair Underwood ("L.A. Law"), Chris Jackson ("Bull"), Omar J. Dorsey ("Queen Sugar"), Famke Janssen ("Hemlock Grove"), Aurora Perrineau ("Chasing Life"), William Sadler ("Power"), Aunjanue Ellis ("Quantico") i Kylie Bunbury ("Pitch").

Role pięciu mężczyzn znajdujących się w centrum historii zagrają Jharrel Jerome ("Moonlight"), Jovan Adepo ("Sorry for Your Loss"), Chris Chalk ("Gotham"), Freddy Miyares ("Elementary") oraz Justin Cunningham ("Succession"). W ich młodsze wersje wcielą się Caleel Harris ("Castle Rock"), Ethan Herisse ("About a Boy"), Marquis Rodriguez ("Iron Fist") i Asante Blackk.

Premiera Jak nas widzą 31 maja na Netfliksie