Nasz top 10: Najlepsze seriale kwietnia 2019 roku

"Obsesja Eve" (Fot. BBC America)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. Fleabag (utrzymana pozycja lidera)

"Fleabag" (Fot. BBC)

"Fleabag" (Fot. BBC)

Na szczycie zestawienia mamy powtórkę z zeszłego miesiąca, którą jednak warto docenić tym bardziej, że teraz braliśmy pod uwagę tylko dwa odcinki. Ale co to były za odcinki! Dość powiedzieć, że doskonały pod każdym względem drugi sezon "Fleabag" z tygodnia na tydzień przebijał sam siebie, na koniec musząc praktycznie sięgnąć ideału i czyniąc to w absolutnie perfekcyjny sposób.

Bo na koniec naszego zdecydowanie zbyt krótkiego spotkania z tytułową bohaterką Phoebe Waller-Bridge nie poszła w hollywodzki happy end, stawiając na znacznie bardziej tu pasujące słodko-gorzkie pożegnanie. A wcale nie musiało tak być, bo jeszcze moment przed finałem Fleabag dopięła przecież swego, zmuszając wreszcie nieugiętego duchownego (Andrew Scott) do złamania celibatu, a nam sugerując, że wszystko zmierza we właściwym kierunku.

I może rzeczywiście tak było, choć na pewno nie w sposób, którego moglibyśmy się spodziewać. Bo o ile niektóre sprawy przybrały przewidywalny obrót (jak w przypadku Claire, która odrzuciła toksycznego męża, wybierając szczęście u boku Fina zachwyconego jej nową fryzurą), o tyle zerwania za pomocą pełnego pasji kazania o miłości wygłoszonego podczas ślubu twojego ojca z matką chrzestną, już raczej nie dało się przewidzieć.

Seksowny ksiądz dokonał zatem niekorzystnego z punktu widzenia Fleabag wyboru, stawiając ostatecznie na związek z Bogiem, co jednak nie do końca jest powodem do rozpaczy. Jasne, kilka łez jest w pełni uzasadnionych, tym bardziej, że nasza bohaterka zrzuciła w końcu grubą zasłonę sarkazmu, która oddzielała ją od szczerych emocji. Sęk w tym, że nie muszą one wcale być złe.

Gorzkie, smutne, rozczarowujące – to jak najbardziej. Ale nie złe, bo gdzieś zza nich wyłonił się skierowany bezpośrednio do nas uśmiech. Jeszcze jedno, ostatnie przełamanie czwartej ściany, pokazujące, że Fleabag już nas nie potrzebuje. Po wszystkim, co przeszła, odnalazła wreszcie w sobie siłę, by odrzucić tarczę broniącą ją przed uczuciami i śmiało ruszyć przed siebie. Szkoda, że nie możemy popatrzyć, jak jej pójdzie, ale też nie mamy żadnych wątpliwości – na pewno sobie poradzi. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10