Nasz top 10: Najlepsze seriale kwietnia 2019 roku

"Obsesja Eve" (Fot. BBC America)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2. Barry (powrót na listę)

"Barry" (Fot. HBO)

"Barry" (Fot. HBO)

Choć konkurencję ma ogromną, Barry zaczyna nam coraz wyraźniej wyglądać na najtragiczniejszą postać we współczesnej telewizji. Morderca, który obiecał sobie, że po zabójstwie Janice ostatecznie kończy z dotychczasową profesją, wprawdzie ciągle jeszcze trwa w tym postanowieniu, ale przychodzi mu to z ogromnym trudem. Nie, absolutnie nie dlatego, że chciałby je złamać. Wręcz przeciwnie.

To po prostu okoliczności są wyjątkowo niesprzyjające, nieustannie wystawiając naszego bohatera na próbę i konfrontując go z nierozwiązywalnymi dylematami, tak dalekimi od czerni i bieli, jak to tylko możliwe. A przy okazji jeszcze zmuszając do rozpamiętywania wojennej przeszłości i nie pozwalając się zbyt długo cieszyć chwilami spokoju. Tak, te również w "Barrym" występują, gdzieś pomiędzy jednym pokręconym emocjonalnie (i nie tylko) wątkiem, a drugim zwariowanym twistem.

I gdy już wydaje się, że doszliśmy wraz z tytułowym bohaterem do ściany, od której można się tylko odbić, wracając do dawnego życia, serial znów nas zaskoczył, wkraczając na obszar czystego szaleństwa. Jeszcze większego niż dotychczas, bo kompletnie oderwanego od rzeczywistości. Zapomnijcie o NoHo Hanku i jego problemach z konkurencją, rozpaczy Gene'a czy koszmarze Sally – wszystko bladło w porównaniu ze spotkaniem niejakiego Ronny'ego i jego córki z piekła rodem.

Czy twórcy nie przekroczyli wówczas granicy absurdu, której przekraczać nie powinni? Na to odpowiedzieć miała dopiero przyszłość. W tym momencie wiedzieliśmy tylko tyle, że "Barry" znów zostawił nas w niemym szoku, tym razem jednak z zupełnie innych powodów. Mieszając czystą adrenalinę z krwawą groteską i żywiołowym slapstickiem, Bill Hader i reszta wznieśli się na wyżyny, udowadniając, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. I szkoda tylko biednego Barry'ego, który wprawdzie ma mnóstwo na sumieniu, ale czy nie nacierpiał się już na wszystkie możliwe sposoby? [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10