Serialowe hity i kity – nasze podsumowanie tygodnia

"Gra o tron" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Hit tygodnia: Paragraf 22 w wersji serialowej

Paragraf 22 serial

"Paragraf 22" (Fot. Hulu)

Jak już pisałam w mojej recenzji "Paragrafu 22", miniserial stworzony przez George'a Clooneya i Granta Heslova nie jest adaptacją idealną. Książka Josepha Hellera to genialna antywojenna satyra, której siła leży m.in. w tym, że to co straszne czyni absurdalnie śmiesznym. Serial nie do końca potrafi balansować między farsą i koszmarem, często bardzo dosłownie skręcając w kierunku tego drugiego. I nie ma narratora, który mógłby zagubioną równowagę przywrócić.

Ale to zrozumiałe, że twórcy serialu nieco uprościli i zmienili książkę, która jest bardzo trudna do zekranizowania. Nielinearna, wypełniona odjechanymi pomysłami opowieść musiała zostać zamieniona w scenariusz, który byłby po pierwsze zrozumiały, a po drugie możliwy do przełożenia na obrazki. Co się udało – "Paragraf 22" to więcej niż porządna adaptacja, którą ogląda się, łapiąc się raz za razem za głowę.

Choć koszmar przybiera tu znacznie dosłowniejszą formę niż w książce, element absurdalny ma się również całkiem nieźle. Nie tylko pod postacią wymigującego się od kolejnych lotów Yossariana (świetny Christopher Abbott) – bombardiera, któremu jest wszystko jedno, kto wygra wojnę, byle tylko on wyszedł z tego żywy – ale też chociażby bezwzględnego poza granice możliwości pułkownika Cathcarta (Kyle Chandler) czy cudownie obrotnego oficera stołówkowego Milo Minderbindera (Daniel David Stewart).

Dobrze dobrana obsada bez problemu balansuje między komedią i tragedią, wyciskając z historii znanej z powieści bardzo dużo emocji. Przerysowani bohaterowie nabierają ludzkich kształtów, budując świat, w którym absurd jest obowiązującą religią. Wojna jeszcze nigdy nie była śmieszniejsza i straszniejsza, niż wtedy kiedy Yossarian ucieka przed nią do szpitala z kolejną wymyśloną chorobą, a Cathcart uparcie podnosi liczbę misji, które trzeba wykonać, żeby to się mogło wreszcie skończyć. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA