Nasz top 10: Najlepsze seriale maja 2019 roku

"Czarnobyl" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

5. Status związku (nowość na liście)

"Status związku" (Fot. Sundance)

"Status związku" (Fot. Sundance)

Urocza niespodzianka stacji Sundance ujęła nas całkowicie. Zaledwie dziesięć bardzo krótkich odcinków polegających na tym, że kobieta i mężczyzna rozmawiają o swoim związku i paru innych sprawach. Ale czy nasz entuzjazm powinien dziwić, skoro rozmawiających grają Rosamund Pike i Chris O'Dowd, dialogi napisał im Nick Hornby, a całość wyreżyserował Stephen Frears?

Gwiazdorska obsada i sławy za kamerą nie zawsze jednak gwarantują sukces, tymczasem w "Statusie związku" właściwie wszystko dobrze wypadło. Połączono dobrze rozumianą teatralną konwencję z krótką formą, w sam raz na współczesny niedługi czas skupienia widza. W efekcie od małżeńskich rozmów nie da się oderwać. Scenariusz pełen jest błyskotliwych porównań, rzucanych w szybkim tempie popkulturowych i politycznych aluzji oraz całkiem mądrych spostrzeżeń na temat związków.

Dobrze sprawdza się też pomysł, by spotkania przy drinku dotyczyły ludzi, którzy dobrze się znają. To nie naiwna para w pierwszym stadium zakochania, ale ludzie, którzy sporo razem przeszli, w którymś momencie przestali się czuć dobrze ze sobą nawzajem oraz sami ze sobą, a teraz szukają najlepszego rozwiązania. "Terapia", którą odbywają samodzielnie przed cotygodniowymi spotkaniami z prawdziwą terapeutką, to nie zestaw słodkich banałów, ale często bolesne, chociaż niepozbawione czarnego humoru diagnozy.

Chemia między aktorami, zbudowanie w krótkim czasie wielowymiarowych postaci, świetne dialogi i odpowiednia dla zamysłu twórców krótka forma – to wszystko sprawia, że "Stan związku" jest idealną propozycją nie tylko dla fanów "gadanych" produkcji. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10