Nasz top 10: Najlepsze seriale maja 2019 roku

"Czarnobyl" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3. Rok za rokiem (nowość na liście)

"Rok za rokiem" (Fot. BBC)

"Rok za rokiem" (Fot. BBC)

Zadziwiająca, odważna, pokręcona i możliwe, że niedaleka od prawdy wizja bliskiej przyszłości Wielkiej Brytanii i reszty świata. Skupiając się na rodzinie Lyonsów, serial Russela T Daviesa ("A Very English Scandal", "Doktor Who") pokazuje kolejne lata – poczynając od roku obecnego – z życia tzw. zwykłych ludzi, kiedy dookoła rozpętuje się szaleństwo, biorą górę polityczne ekstremizmy i ludzkość zdaje się zmierzać ku upadkowi. Członkowie rodziny z Manchesteru patrzą szeroko otwartymi oczyma, jak coraz większe poparcie zdobywa populistyczna polityk Vivienne Rook (Emma Thompson), a świat wokół nich dosłownie wariuje.

"Rok za rokiem" to miks dość nietypowy, bo rodzinny dramat został połączony z ostrą satyrą polityczną i nihilistyczną wizją przyszłości, przy której najnowszy sezon "Black Mirror" wygląda jak zestaw bajeczek. Davies w swojej zgadywance idzie na całość, fundując widzom na zmianę zimne prysznice i emocjonalne bomby.

A działa to dlatego, że do Lyonsów bardzo szybko się przywiązujemy. To jedna z najfajniejszych, najbardziej popapranych i neurotycznych rodzin od czasów "Six Feet Under" – i nie, wcale nie przesadzam. Charakterna czwórka dorosłego rodzeństwa – których grają Rory Kinnear, Russel Tovey, Ruth Madeley i Jessica Hynes – ich dzieci i partnerzy, a także mocno stąpająca po ziemi babcia stanowią wyjątkową zgraję. A ponieważ wrzuca się ich w sam środek absolutnego szaleństwa, widzowie co chwila muszą zbierać szczęki z podłogi.

To nie jest najbardziej subtelny serial świata, zarówno jeśli chodzi o warstwę satyryczną, jak i dramatyczną. Niektóre pomysły zahaczają o tandetę, inne wydają się zdrowo przesadzone. A jednak łatwo jest zaakceptować "Rok za rokiem" z całym dobrodziejstwem inwentarza i dać się porwać tej pokręconej, przegiętej i wcale nie tak dalekiej od naszej rzeczywistości wizji najbliższych lat. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10