Dlaczego "The Good Place" zakończy się po 4. sezonie? Twórca serialu wyjaśnia swoją decyzję

"The Good Place" (Fot. NBC)

0

Czy "The Good Place" zostało skasowane, czy rzeczywiście taki był plan od początku? Twórca wyjaśnia, dlaczego serial zakończy się po 4. sezonie.

Ostatnio wiele seriali kończy się przedwcześnie i można odnieść wrażenie, że "The Good Place" jest jednym z nich. Michael Schur, twórca nietypowej komedii, tydzień temu ogłosił decyzję o zakończeniu serialu po nadchodzącym 4. sezonie. Od razu podniosły się głosy, że być może tylko robi dobrą minę do złej gry, a serial tak naprawdę został skasowany.

Czemu The Good Place kończy się po 4. sezonie?

Jaka jest prawda? Tego raczej nie będziemy wiedzieć na sto procent, ale Schur udzielił kilku wywiadów, w których tłumaczy, o co chodzi. W rozmowie z TVLine mówi, że plan na cztery sezony powstał w trakcie 2. sezonu.

– Kiedy rozgryźliśmy, że wielki twist na końcu 2. sezonu będzie polegał na tym, że oni zostaną wysłani z powrotem na Ziemię – co miało miejsce na etapie dość wczesnych dyskusji o 2. sezonie – to się stało nawet bardziej ewidentne. (...) Było kilka momentów, kiedy myśleliśmy: chwila, może jednak da się to doprowadzić do 5. sezonu? Było też kilka takich, kiedy wydawało się, że właściwie to gdybyśmy się pospieszyli i wszystko ścieśnili, pewnie moglibyśmy skończyć na 3. sezonie.

Ale generalnie od końca 1. sezonu i samego początku 2. sezonu wydawało nam się, że cztery lata to właściwa liczba. Czekaliśmy aż będziemy absolutnie, na sto procent pewni, i to się wydarzyło pod koniec zeszłego roku – tłumaczy twórca "The Good Place".

To, że informacja o zakończeniu serialu nie pojawiła się nagle, potwierdza jeszcze jeden wywiad z Schurem, który pojawił się w maju w "Rolling Stone". Na życzenie twórcy "The Good Place" został z niego usunięty fragment o końcu serialu, po to żeby on sam mógł to ogłosić w późniejszym terminie.

Michael Schur przyznaje, że były pomysły, aby pewne wątki rozciągnąć i przedłużyć. Ale rezygnowano z nich, bo "The Good Place" działa na takiej zasadzie, że wszystko zostaje wysadzane w powietrze, zanim zrobi się nudne. Dlatego serial musiał trzymać tempo i nie mógł być przedłużany w nieskończoność.

Finałowy sezon, który startuje jesienią, będzie trochę dłuższy od poprzednich, bo zamiast 13 odcinków będzie liczyć 14 odcinków. Finał będzie godzinny i tym razem nie będą to dwa półgodzinne odcinki sklejone razem, tylko jeden długi odcinek zamykający wszystkie wątki.

4. sezon The Good Place od jesieni na Netfliksie