Serialowe hity i kity – nasze podsumowanie tygodnia

1 2 3 4

To już przedostatnie wydanie naszych hitów i kitów w tym sezonie. Doceniamy "Wielkie kłamstewka", "Dark" i "Rok za rokiem", czepiamy się "Opowieści podręcznej".

Hit tygodnia: Wielkie kłamstewka i wielkie kłopoty

"Wielkie kłamstewka" (Fot. HBO)

"Wielkie kłamstewka" (Fot. HBO)

Wprawdzie już po zeszłotygodniowym odcinku uwierzyliśmy, że kontynuacja "Wielkich kłamstewek" ma sens, ale zawsze miło się upewnić. W 2. odsłonie nowej serii opowieść o Monterey nie tylko trzymała fason, ale jeszcze zagęściła atmosferę, dowodząc, że mimo dobrych chęci bohaterek poskładanie tego, co się rozpadło, nie będzie takie łatwe.

Dostaliśmy kolejny popis Nicole Kidman, która gra Celeste na terapii tak, że nie można od niej oderwać wzroku. Bardzo mocna scena, kiedy wciąż nie do końca potrafiąca uwolnić się od Perry'ego wdowa we wspomnieniu zastępuje siebie swoją przyjaciółką, na długo zostanie nam w pamięci. Podobnie jak wysiłki Celeste, by w sytuacji, w której łatwo byłoby winić ofiarę gwałtu, wyjść poza spiralę przemocy i oskarżeń, żeby zbudować z synami, Jane i Ziggym niekonwencjonalną rodzinę.

Na drodze tych planów stanąć może jednak Mary Louise, której trudno uwierzyć w winę syna i w wersję wydarzeń na temat jego śmierci. Meryl Streep fenomenalnie oscyluje w tej roli między pogrążoną w żałobie matką a podejrzliwą obserwatorką Monterey, która wcześniej czy później na pewno wykorzysta swoje obserwacje przeciwko synowej i jej przyjaciółkom. Te zresztą i bez Mary Louise mają dość problemów, skoro Madeline została porzucona przez Eda, gdy na jaw wyszedł jej romans, Renata musi szukać sposobów, by nie spełnił się jej koszmar o powrocie do biedy, a Bonnie dusi w sobie poczucie winy po zabiciu Perry'ego.

"Wielkie kłamstewka" ze streszczenia mogę wydawać się telenowelą z życia uprzywilejowanych, ale gdy ogląda się ten napakowany oscarowymi gwiazdami serial, zupełnie się tak o nim nie myśli. Często nie jest szczególnie subtelnie, jednak kreacje aktorskie, techniczna maestria, idealnie dobrana muzyka sprawiają, że ma się poczucie oglądania czegoś głębszego. Nawet jeśli poczucie to jest nieco złudne, prosimy o więcej. [Kamila Czaja]

1 2 3 4
REKLAMA