12 seriali, które warto nadrobić tego lata (jeden sezon)

Fot. Netfix/Amazon/HBO

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Sex Education

"Sex Education" (Fot. Netflix)

"Sex Education" (Fot. Netflix)

Wychowanie seksualne, w jakim sami chętnie byśmy uczestniczyli, gdybyśmy tylko byli trochę młodsi. I zarazem serial, jaki mógł powstać tylko po tej stronie Atlantyku, bo w USA jak już pojawiają się w telewizji problemy seksualne młodzieży, to oczywiście musi być od razu ekstremalnie. Twórcy "Sex Education" nie szokują ani nie łamią na siłę żadnych tabu, po prostu mówią, że nastolatkowie uprawiają seks i zamiast odwracać oczy, wypada zacząć normalnie o tym rozmawiać.

Normalnie, czyli lekko, z humorem, bez zadęcia i unikając prawienia kazań. Dokładnie to robi serial Netfliksa, skupiający się wokół działalności nieoficjalnej "kliniki terapii seksualnej", którą zakłada dwójka uczniów liceum z małego angielskiego miasteczka. I już sam ten duet wystarczy, by zainteresować się "Sex Education".

Otis Milburn (Asa Butterfield), wychował się w domu wypełnionym seksem, bo jego matka (Gillian Anderson) to uznana seksuolożka. Od dziecka ciągle słuchał tylko o tym, więc ma ogromną wiedzę teoretyczną i zero wiedzy praktycznej. Maeve (Emma Mackey), przedsiębiorcza "niegrzeczna dziewczynka", która potrzebuje pieniędzy, dostrzega w koledze potencjał i tak oto ta dwójka rusza z poradami seksuologicznymi, udzielanymi każdemu, kto zapłaci, gdzieś w okolicach nieczynnych szkolnych toalet.

Seksbiznes to jednak tylko pretekst, by w sposób lekki, ale i niegłupi porozmawiać o problemach wieku dojrzewania. W "Sex Education" seks absolutnie nie jest na pierwszym miejscu – to wypełniona humorem opowieść o miłościach, przyjaźniach, poszukiwaniu swojej tożsamości i zmaganiu się z rzeczami, na które czasem nic się nie da poradzić. Jak to, że nie jesteśmy tej samej orientacji seksualnej, co "wszyscy".

Serial trochę przypomina inne produkcje młodzieżowe, jak "Freaks and Geeks", "The Inbetweeners" czy "The End of the F***ing World", ale wystarczy parę odcinków, by znalazł własny ton, tożsamość i równowagę pomiędzy absurdalną komedią, a całkiem poważną, słodko-gorzką opowieścią o dorastaniu. Warto obejrzeć, niezależnie od tego, ile mamy lat. Na razie to tylko osiem odcinków, ale w przyszłym roku będzie 2. sezon. [Marta Wawrzyn]

Sex Education jest dostępne na Netfliksie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12