12 seriali, które warto nadrobić tego lata (jeden sezon)

Fot. Netfix/Amazon/HBO

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Gentleman Jack

Gentleman Jack serial

"Gentleman Jack" (Fot. BBC)

Sally Wainwright nie trzeba przedstawiać: dała nam urocze "Last Tango in Halifax" i mroczne "Happy Valley". Tym razem zaproponowała serial historyczny oparty na pamiętnikach wyjątkowo interesującej postaci, przekraczającej obyczajowość XIX-wiecznej Anglii. Anne Lister, nie oglądając się na konwenanse, postanowiła sama zarządzać swoim majątkiem i po latach romansów wreszcie się ustatkować u boku… żony.

Już sama biografia głównej bohaterki sprawia, że "Gentleman Jack" to wciągająca opowieść o miłości, biznesie i próbach życia na własnych warunkach. Problemy brzmiące zaskakująco współcześnie ujęto w ramy tamtej epoki, ale nie bez przełamywania czwartej ściany i doprawiania zmagań Anne równoważącym wzruszenia humorem.

"Gentleman Jack" nie byłby jednak tak udany, gdyby nie Suranne Jones w głównej roli. Ta znana choćby z "Doktor Foster" aktorka wręcz zawłaszcza ekran, przyciąga uwagę w każdej scenie, w któ®ej występuje, przekonująco tworzy postać tak fascynującą, że widz nie dziwi się temu, jak chętnie otoczenie daje się Anne Lister uwodzić, dosłownie i w przenośni.

No i mamy tu romans, zdecydowanie najsilniejszy obok Jones punkt całej produkcji. Wszystko niby znajome, trochę rodem z powieści Jane Austen, ale fakt, że obiektem podchodów Anne jest młoda dziewczyna, bogata i niepewna siebie Ann Walker (Sophie Rundle), pozwala twórczyni serialu na równoczesne wykorzystywanie konwencji i wywracanie ich. Ta miłosna historia angażuje, nie tylko jako obraz walki z uprzedzeniami, ale przede wszystkim jako opowieść o związku, w którym obie strony mogą być wolne, czuć się dobrze we własnej skórze, pokazać swoje najsilniejsze strony.

Dzięki chemii między bohaterkami oraz talentowi Wainwright do pisania interesujących postaci "Gentleman Jack" ogląda się świetnie, nawet jeśli ponarzekać można na kilka niepotrzebnych, niedorównujących romansowi wątków drugoplanowych. Już czekamy na obiecany 2. sezon. [Kamila Czaja]

Gentleman Jack dostępny jest na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12