12 seriali, które warto nadrobić tego lata (jeden sezon)

Fot. Netfix/Amazon/HBO

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Genialna przyjaciółka

"Genialna przyjaciółka" (Fot. HBO)

"Genialna przyjaciółka" (Fot. HBO)

W teorii adaptacja pierwszego tomu cyklu neapolitańskiego Eleny Ferrante to zwyczajna historia obyczajowa, z tym że po włosku i w historycznych realiach Włoch z lat 50. ubiegłego wieku. W praktyce dostaliśmy serial, w którym zakochaliśmy się z miejsca, a potem to uczucie jeszcze rosło wraz z głównymi bohaterkami – Eleną 'Lenù' Greco i Raffaellą 'Lilą' Cerullo.

Poznajemy je jeszcze jako małe dziewczynki wychowane w biednej neapolitańskiej dzielnicy i chodzące razem do szkoły, a potem na przestrzeni odcinków oglądamy, jak wyrastają z nich nastolatki i młode kobiety. Wszystkiemu towarzyszy zaś łącząca je i zmieniająca się z biegiem czasu relacja. Nie prosta przyjaźń, jaką znajdziecie w każdej innej historii, ale znacznie bardziej skomplikowany związek, w którym nie brak zazdrości, fascynacji i wzajemnego napędzania się do działania.

A to jest bohaterkom bardzo potrzebne, bo jak zobaczycie w serialu, życie w Neapolu sprzed lat, choć czasami urokliwe, miało mnóstwo ciemnych stron. Nędza, podziały społeczne, przemoc, patriarchat. To wszystko staje na drodze Lenù i Lili, które razem starają się stawić czoła nieprzyjaznemu światu albo chociaż odnaleźć w nim swoje miejsce. Jedno i drugie nie jest łatwe, za to świetnie się na to patrzy.

Przynajmniej przez większość czasu, bo bywa i tak, że "Genialna przyjaciółka" potrafi się zamienić w dotykającą do głębi historię, której długo nie będziecie mogli wyrzucić z głowy. Zobaczycie, jak niesamowicie odtworzone historyczne realia z urzekających stają się nieprzyjaznymi, niczym piękny sen przechodzący w koszmar. Bo produkcja HBO to nie bajka i twórcy nigdy nie dają nam o tym zapomnieć. A że kolejny sezon jest już w drodze, to tym bardziej polecamy zapoznanie się z tą historią. [Mateusz Piesowicz]

Genialna przyjaciółka jest dostępna w HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12