13 seriali, które warto nadrobić tego lata (dwa sezony i więcej)

Fot. Amazon/FX/BBC

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Zastanawiacie się, jakie seriale oglądać, kiedy nie ma co oglądać? Do listy seriali jednosezonowych dorzucamy takie, które mają więcej sezonów. Są tu tytuły, o których było ostatnio głośno, te, które wkrótce się kończą, oraz klasyka przez duże K.

Kroniki Times Square

"Kroniki Times Square" (Fot. HBO)

"Kroniki Times Square" (Fot. HBO)

Na pierwszy rzut oka serial o początkach i rozwoju amerykańskiego pornobiznesu to świetny temat na tanią sensację z dużą ilością nagości. W "Kronikach Times Square" nie brakuje tylko tej drugiej, ale bynajmniej się nią tu nie epatuje. Przeciwnie, choć seksu tu całe mnóstwo, nigdy nie staje się on centralnym punktem opowieści.

Ten stanowią bowiem ludzie, którzy serial HBO i nowojorską 42. Ulicę, od której wziął on swój oryginalny tytuł ("The Deuce"), wypełniają bardzo tłumnie. Ale niczego innego się tu nie spodziewaliśmy - w końcu to nowa produkcja Davida Simona i George'a Pelecanosa, czyli twórców odpowiedzialnych wcześniej m.in. za "The Wire", a to zobowiązuje.

Podobnie jak tam, na ekranie królują zatem gęsty klimat, wielobarwne środowisko pełne niejednoznacznych charakterów i wielowątkowa fabuła, na którą składa się mozaika czasem połączonych, a czasem nie ludzkich losów. W tle są doskonale odtworzone lata 70., gdzieś pośrodku prowadzona przez niejakiego Vincenta Martino (James Franco w podwójnej roli bliźniaków) knajpa, a wokół niej plejada postaci, wśród których pełno prostytutek, alfonsów, gangsterów i policjantów.

Łatwo się oczywiście w tym świecie pogubić, ale jeszcze łatwiej zanurzyć w nim po szyję, podziwiając kunszt, z jakim twórcy oddali realia przecież nie tak dawnych, a jednak zupełnie innych czasów. Łatwo dać się wciągnąć w historię niejakiej Candy (rewelacyjna Maggie Gyllenhaal), która za wszelką cenę chciała porzucić uliczne życie, a także innych, różnych od siebie i na swój sposób wyjątkowych dziewczyn. Łatwo im współczuć i z fascynacją obserwować, jak kamera z niemal dokumentlną precyzją śledzi ich życie, łatwo też przeżywać ich losy, bo to chyba jasne, że szczęśliwych historii nie ma tu zbyt wiele.

Wszystkie bez wyjątku są jednak pasjonujące i bardzo odległe od jakichkolwiek serialowych schematów. Tak samo, jak odległe są od nich "Kroniki Times Square", rzeczywiście zasługujące na swój tytuł, bo stanowiące swoisty zapis życia w miejscu, które w równym stopniu przyciąga i brzydzi. Nic tylko zwiedzać w oczekiwaniu na 3. sezon, który zwieńczy tę historię. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
REKLAMA