Emmy 2019: Nasze nominacje dla aktorek z seriali dramatycznych

Fot. BBC/HBO

0
1 2 3 4 5 6 7

Suranne Jones, Gentleman Jack

Gentleman Jack sezon 2

"Gentleman Jack" (Fot. BBC)

Suranne Jones rewelacyjną aktorką jest i basta. Wiedzieli już o tym choćby ci, którzy mieli przyjemność oglądać ją w tytułowej roli w serialu "Doktor Foster", a teraz dowiedzieli się pozostali, bo zrobiony przez BBC i HBO "Gentleman Jack" bez wątpienia ma szerszą widownię. Pytanie, czy zakończy się to dla niej dostrzeżeniem przez amerykańską Akademię Telewizyjną?

My na pewno nie mielibyśmy nic przeciwko, bo rola Anne Lister, XIX-wiecznej angielskiej właścicielki ziemskiej, feministki i lesbijki, która pod wieloma względami wyprzedzała swoją epokę, to kolejny popis brytyjskiej aktorki. Aktorki, której niesamowita ekranowa charyzma onieśmielała nie tylko większość ludzi, z jakimi miała do czynienia jej bohaterka, ale i widzów serialu, do których zdarzało jej się bezpośrednio zwracać.

Ale oczywiście to nie delikatnym przełamywaniem czwartej ściany zasłużyła sobie Suranne Jones na uznanie. Raczej sposobem, w jaki potrafiła bezbłędnie połączyć siłę, determinację i pewność siebie bohaterki, z tkwiącymi w niej emocjami, których wbrew pozorom było całe mnóstwo. Wystarczyło tylko spędzić z panną Lister nieco więcej czasu, by przekonać się, że pierwsze wrażenie na jej temat jest tylko po części prawdziwe i wielka w tym zasługa aktorki, że zdołała tę różnicę uchwycić.

A do tego zawładnąć ekranem w praktycznie każdej scenie, czyniąc przez to z serialu swój własny folwark. Miało to rzecz jasna pewne minusy, ale przecież nie będziemy o to obwiniać Suranne Jones, która ze swojego zadania wywiązała się wzorowo. Nic tylko podziwiać i odpowiednio docenić. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7