Emmy 2019: Nasze nominacje dla aktorów z seriali limitowanych i filmów TV

Zdjęcia: HBO

1 2 3 4 5 6 7

Jared Harris, Czarnobyl

Serial Czarnobyl

"Czarnobyl" (Fot. HBO)

Jared Harris tak dobrze zagrał w "Czarnobylu", że łatwo zapomnieć, że na ekranie mówi po angielsku, a nie po rosyjsku. Wczuł się w rolę człowieka radzieckiego bez reszty, świetnie pokazując zarówno rezygnację, która wynika z silnego przyzwyczajenia do systemu, jak i powolne budzenie się Legasowa do sprzeciwu na skutek zderzenia z problemami podczas prób ratowania sytuacji po katastrofie.

Poznajemy tego naukowca tuż przed końcem jego życia, gdy już się poddał, zniszczony ciągłym nadzorem, koniecznością zachowania czujności oraz chorobą popromienną. Harris od pierwszej sceny każe widzowi przejąć się losem Legasowa i potem nawet wiedza o smutnym końcu nie przeszkadza w kibicowaniu tej postaci – najpierw na drodze do opanowania niewyobrażalnych skutków wybuchu reaktora, a potem w zdobywaniu się na odwagę, by powiedzieć światu prawdę.

Harris nie szarżuje, często gra subtelnie, ale silnie czujemy wstyd jego bohatera, kiedy nie potrafi zaryzykować wszystkiego i idzie na rękę władzy, jego coraz większą frustrację, podziw dla bardziej zdeterminowanej i bezkompromisowej Ulany, sympatię dla Szczerbiny mimo jego partyjnej funkcji. Harris sprawia, że Legasow jest nie tylko instrumentem, przez który widzowie poznają przyczyny i konsekwencje wydarzeń w Czarnobylu, lecz człowiekiem z krwi i kości, pełnym wahań, ale mimo indoktrynacji i nawyków świadomym, co jest słuszne i kiedy milczeć już po prostu nie można.

Trzeba jeszcze dodać, że jak na swoje aktorskie zasługi Harris dostaje zdecydowanie za mało nagród. Dotychczas tylko raz był nominowany do Emmy (za drugoplanową rolę w "Mad Men"), raz do nagrody BAFTA ("The Crown"). Ma wprawdzie na koncie kilka mniejszych wyróżnień i nominacji, a nawet SAG Award, ale tę ostatnią w kategorii zbiorowej. Co najmniej nominacja do Emmy jak najbardziej mu się należy. Za "Czarnobyl", ale i pewnym sensie też za całokształt twórczości. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7
REKLAMA