"Peaky Blinders" mroczne i wybuchowe jak nigdy dotąd. Zwiastun 5. sezonu wreszcie jest i wygląda znakomicie

"Peaky Blinders" (Fot. BBC)

0

Telewizja BBC (wreszcie!) pokazała zwiastun 5. sezonu "Peaky Blinders". A w nim mrok, szaleństwo, polityka i nowy przeciwnik Tommy'ego Shelby'ego.

"Jest Bóg i są Peaky Blinders. To my jesteśmy właścicielami postronków – kto nas teraz powiesi, co?" – pyta Tommy Shelby (Cillian Murphy) w zwiastunie 5. sezonu "Peaky Blinders". "Nikt cię nie powiesi, Tommy. Powiesisz się sam" – odpowiada jego siostra Ada (Sophie Rundle).

Peaky Blinders sezon 5 – pełny zwiastun

A to zaledwie początek atrakcji, bo przy dźwiękach "Strange Weather" Anny Calvi i Davida Byrne'a oraz pochmurnej brytyjskiej pogodzie rozgrywa się prawdziwe szaleństwo. Mamy więc Tommy'ego pośród nocnego mroku, pod krzyżem i na rodzinnej przechadzce po Birmingham, oczywiście w slow motion.

Następnie przenosimy się do Westminsteru, który teraz będzie drugim domem naszego znajomego gangstera. Tommy przekona się, że w tym miejscu jego stare metody niekoniecznie się sprawdzają, a poza tym są tu gracze silniejsi od niego.

"Panie Shelby, zwróciłem na pana uwagę" – mówi Oswald Mosley (Sam Claflin), lider angielskich faszystów. Ten człowiek to postać historyczna. To właśnie on organizował faszystowskie marsze w dwudziestoleciu międzywojennym, z których jeden widać w zwiastunie. I to on będzie głównym antagonistą w 5. sezonie.

Kolejne atrakcje to płonące auto, ciotka Polly (Helen McCrory) z pistoletem, Arthur (Paul Anderson) wyżywający się na płonącym węglu i wreszcie Tommy strzelający do człowieka na krzyżu pośród gigantycznych płomieni. A potem to do niego strzelają, kiedy siedzi spokojnie przy biurku. "Czasem śmierć to przysługa" – słyszymy na koniec. Uff!

Peaky Blinders – o czym będzie 5. sezon serialu?

Akcja 5. sezonu "Peaky Blinders" będzie się działa w latach 30., a wśród tematów poruszonych w serialu znajdzie się kryzys gospodarczy, jak również nasilanie się nastrojów faszystowskich w Europie i Wielkiej Brytanii.

Wszystko zacznie się od krachu na Wall Street w 1929 roku, będącego początkiem Wielkiego Kryzysu. Okazje i nieszczęścia są wszędzie. I coś w tym stylu pojawia się też w życiu Tommy'ego Shelby'ego, który poznaje Mosleya, charyzmatycznego polityka ze śmiałą wizją dla Wielkiej Brytanii. To, jak odpowie na jego propozycję, będzie miało wpływ nie tylko na przyszłość jego rodziny, ale także całego narodu.

Peaky Blinders sezon 5

Twórca serialu, Steven Knight, obiecuje, że 5. sezon Peaky Blinders będzie bardzo aktualny. Zobaczymy w nim wzrost nastrojów populistycznych, faszyzmu, rasizmu – czyli rzeczy, które dzieją się także teraz.

– Mam nadzieję, że ludzie wyciągną wnioski, widząc konsekwencje tego, co się wydarzyło poprzednio. Dziewięć lat później była wojna światowa. Ludzie mogą myśleć, że to szaleństwo albo że to zmyślamy. Ale język i wyrażenia są takie same. To dość przerażające – mówi Kinght.

Peaky Blinders sezon 5 – kiedy premiera?

Na oficjalną datę powrotu "Peaky Blinders" wciąż czekamy, ale prawdopodobnie w Wielkiej Brytanii będzie to sierpień. Nie wiadomo, która stacja i z jakim opóźnieniem pokaże nowe odcinki w Polsce.