Nasz top 10: Najlepsze seriale lipca 2019 roku

"Stranger Things" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2. Wielkie kłamstewka (spadek z 1. miejsca)

Wielkie kłamstewka sezon 2 soundtrack

"Wielkie kłamstewka" (Fot. HBO)

Zdarzało nam się narzekać, bo lipcowe odcinki "Wielkich kłamstewek" niektórymi decyzjami twórców zakwestionowały naszą wiarę w sens powstania 2. serii. A jednak mimo dziwnych sądowych dramatów i niekoniecznie konsekwentnie poprowadzonych wątków (jak ten z matką Bonnie) serial HBO co tydzień trzymał nas przed ekranem i nie chciał wypuścić.

Nawet jeśli scenariusz kulał, mieliśmy przecież na ekranie taką plejadę gwiazd, jakiej nie znajdziemy w większości oscarowych produkcji. W drugiej połowie sezonu Nicole Kidman wycisnęła maksimum z roli Celeste, grając równocześnie kobietę pogubioną we własnych emocjach i matkę gotową na każdą konfrontację, by nie stracić dzieci. A jeśli ktoś mógł stawić czoła rozpiętości talentu Kidman, to tylko Meryl Streep, która z postaci napisanej jako dość typowy czarny charakter zrobiła arcydzieło pasywno-agresywnej metody, nie pozbawiając przy tym Mary Louise człowieczeństwa.

Docenić trzeba też Laurę Dern, która wśród komicznych wybuchów doprowadzonej do ostateczności Renaty przemyciła godne współczucia, a czasem nawet podziwu oblicze swojej bohaterki. I chociaż reszta postaci znalazła się wobec finałowej batalii o prawa rodzicielskie nieco na dalszym planie, to właśnie w lipcu oglądaliśmy przecież cudownie absurdalną imprezę disco, ratowanie małżeństwa Madeline i Eda oraz szansę Jane na zbudowanie związku opartego na solidnych podstawach.

"Wielkie kłamstewka", niezależnie od tego, czy będzie ciąg dalszy, zostaną nam w pamięci jako wybitny aktorski popis indywidualny i grupowy, wciągający obraz relacji między bardzo różnymi kobietami, studium tego, jak błędy rodziców wpływają na dzieci, oraz serial z doskonałą ścieżką dźwiękową. A poza tym, ale na dalszym tle, jako opowieść o sekretach narastających wokół śmierci niejakiego Perry'ego Wrighta. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10