10 seriali opartych na faktach, które warto zobaczyć

Fot. Netflix/HBO/TNT

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Trust

Historia z gatunku tak niesamowitych, że trudno uwierzyć, by mogła wydarzyć się naprawdę. A jednak porwanie Jeana Paula Getty'ego III, czyli dziedzica fortuny amerykańskich potentatów naftowych, rzeczywiście miało miejsce, podobnie jak przedstawione w serialu reakcje jego dziadka na te wydarzenia. Wówczas (1973 rok) najbogatszego człowieka na świecie, który jednak mocno skąpił, kiedy trzeba było wykupić wnuka z rąk włoskiej mafii.

I choć twórcy serialu podkoloryzowali całą historię, podkreślając choćby te jej aspekty, co do których nie ma pewności (jak rolę młodego Getty'ego w porwaniu), wiele szokujących ekranowych wydarzeń i postaci bynajmniej nie jest wytworem ich wyobraźni. Na czele z podejściem i charakterem patriarchy rodu Gettych (świetna rola Donalda Sutherlanda), który tutaj wyrósł na jednego z najbardziej niesympatycznych typów, jakich widział mały ekran.

Wychodząc od porwania, "Trust" opowiada więc mocno pokręconą historię rodzinną, zaglądając za kulisy równie fascynującego, co zepsutego i zionącego emocjonalnym chłodem świata bogaczy. A wszystko to w jedynym w swoim rodzaju stylu, o jaki zadbali twórcy – Danny Boyle i Simon Beuafoy – lubujący się w rozbuchanych i często efekciarskich sztuczkach. Te okazały się idealnie pasować do historii rodu Gettych, która potrafiąc z odcinka na odcinek zmienić swój charakter o 180 stopni, absolutnie nie pozwala się nudzić. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA