Nasz top 10: Najlepsze seriale sierpnia 2019 roku

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2. Sukcesja (nowość na liście)

Sukcesja sezon 3

"Sukcesja" (Fot. HBO)

Trudno w to uwierzyć, ale to naprawdę jest debiut "Sukcesji" w naszym top 10. Rok temu nie doceniliśmy serialu HBO, który nawet jak na ambitny dramat z kablówki rozstawiał bardzo długo figury na szachownicy. W tym roku trudno przejść już obojętnie nad czym, co się tutaj wyprawia. Pierwsza połowa 2. sezonu to istny festiwal pokręconych pomysłów, chorych żartów i relacji tak dysfunkcyjnych, że co chwila przecieramy oczy ze zdziwienia.

Royowie przechodzą sami siebie, a oglądanie, jak próbują pozjadać się nawzajem to czysta przyjemność. Brakuje tylko kojącego głosu Krystyny Czubówny, która objaśniałaby nam te dzikie zwyczaje. Przekroczone zostają wszelkie granice przyzwoitości, zwłaszcza w odcinku "Hunting", w którym rodzina okropnych bogaczy bierze udział w koszmarnym polowaniu na dziki gdzieś na Węgrzech. Co może być okropniejsze od strzelania z wież do gromady bezbronnych zwierząt? Oczywiście zabawa "Boar on the floor", którą wymyśla szacowny ojciec rodziny.

W tym sezonie jeszcze bardziej niż wcześniej widać, że Jesse Armstrong, showrunner "Sukcesji", pobierał nauki u Armanda Iannucciego, twórcy "The Thick of It" i "Veepa", z którym współpracował przy tym pierwszym tytule. Paskudni ludzie rządzący światem, poetyczne wiązanki przekleństw, cyniczne pomysły następujące jeden po drugim, tona czarnego humoru – to wszystko jest na swoim miejscu. A do tego mamy iście szekspirowski dramat o walce o władzę oraz tyleż bezlitosną co smutną refleksję nad stanem współczesnego świata, którym rządzą tacy Royowie. Nie ma teraz bardziej aktualnego serialu niż "Sukcesja". [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10