Nasz top 10: Najlepsze seriale września 2019 roku

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2. Undone (nowość na liście)

"Undone" (Fot. Amazon Prime Video)

"Undone" (Fot. Amazon Prime Video)

Wykonana rotoskopową techniką animacja duetu, który dał nam "BoJack Horse", zachwyciła nas do tego stopnia, że wskoczyła od razu na 2. miejsce. Raphael Bob-Waksberg i Kate Purdy zaproponowali na platformie Amazon Prime coś pozytywnie zaskakującego. "Undone" przyciąga na początku głównie formą, ale napisane zostało tak, że widz włączający serial dla konkretnych nazwisk i ciekawej techniki zostaje do końca sezonu także ze względu na inne zalety.

To, że jest pięknie, a animowana forma pozwala twórcom na brak ograniczeń w wizjach rozpadającego się świata, widać na pierwszy rzut oka. Co jednak w "Undone" równie ważne, animacja ma nie tylko olśniewać wizualnie. Świetnie sprawdza się też jako sposób przekazu mocnej fabuły. Opowieść o zmaganiach Almy (Rosa Salazar) z własną niegodną zaufania psychiką (lub, w zależności od interpretacji, z własną tajemną mocą) współgra z formą, w jaką Bob-Waksberg i Purdy swój serial wpisali.

"Undone" to równocześnie skomplikowana historia psychologiczna, przekonujący dramat rodzinny i opowieść o życiu pewnej generacji, tu dodatkowo wzbogacona kontekstem etnicznym i związanym z niedosłuchem bohaterki. Poza fenomenalną Salazar w roli głównej na drugim planie pojawiają się między innymi grający bardzo niejednoznaczną postać Bob Odenkirk ("Better Call Saul") czy Constance Marie ("Switched at Birth") jako zatroskana matka Almy. Świetna rzecz, wyjątkowa i wciągająca. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA