10 seriali, które warto teraz obejrzeć na Netfliksie

Fot. Channel 4/FX/AMC

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Ciemny kryształ: Czas buntu

ciemny kryształ czas buntu netflix seriale

"Ciemny kryształ: Czas buntu" (Fot. Netflix)

Zacząć wypada pewnie od, także dostępnego na Netfliksie, filmu "Ciemny kryształ" z 1982 roku. Ale jeśli ktoś uzna ten pierwowzór za fabularnie zbyt prosty i stwierdzi, że po animacji widać wiek, niech nie zraża się do serialowego sequela. Korzystając z zarysów świata stworzonego kilka dekad temu przez Jima Hensona i Franka Oza (tych od Muppetów!), twórcy zaproponwowali rozbudowaną mitologię, skomplikowane psychologicznie postacie i mądry przekaz nie tylko dla miłośników fantasy.

Thara, którą rządzą Skeksi, staje w obliczu kryzysu. Dyktatorskie zapędy władców spotykają się z różnymi reakcjami podporządkowanych im ras, w tym siedmiu klanów Gelfingów. Towarzyszymy trojgu przedstawicielom tej rasy, gdy, kierowani różnymi motywacjami, próbują uświadamiać innym, że Skeksom nie można ufać.

Ta sierpniowa nowość to produkcja niezwykła. Nie tylko rzecz mocna fabularnie, ale też uczta wizualna. Lalkarskie triki wspomagane technikami komputerowymi sprawiają, że animacja zapiera dech w piersiach, a wiele kadrów aż ma się ochotę zatrzymać. Jednak piękno techniczne nie służy samym popisom, lecz doskonale sprawdza się jako forma dla mądrych treści o poświęceniu, ekologii i polityce. "Ciemny kryształ: Czas buntu" nadaje się dla widzów w każdym wieku – paradoksalnie poza dziećmi, którym bym tak brutalnej historii nie puszczała. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA