Nasz top 10: Najlepsze seriale października 2019 roku

"Sukcesja" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

4. Szukając Alaski (nowość na liście)

co oglądać październik seriale Szukając Alaski

Nie znam książki Johna Greena i gdyby nie recenzja Marty, pewnie nie sięgnęłabym szybko po serial Josha Schwartza i Stephanie Savage. A może nawet całkiem odpuściłabym sobie seans, zakładając, że to jakaś sentymentalna "młodzieżówka". Nic podobnego! Po weekendowym maratonie dołączam się do zachwytów Marty i zapewniam, że 4. miejsce, tylko za bardzo mocnymi dramatycznymi propozycjami, nie jest przypadkiem. Doskonałą obsada, świetnie dobrana muzyka, a co najrzadsze – udany scenariusz. Wszystko tu świetnie gra.

"Szukając Alaski" łączy to, co najlepsze w opowieściach o szkole z internatem i w produkcjach o letnich obozach. Położona na łonie natury szkoła to fantastycznie wymyślony świat, w którym dzieciaki z różnych środowisk mogą dorastać i przeżywać pierwsze miłości, przyjaźnie i rozczarowania. Jeśli brzmi to jak większość historii o nastolatkach, to wyłącznie dlatego, że w serialu Hulu diabeł tkwi w szczegółach. Wielkie tematy rozgrywają się tu w sposób niebanalny, subtelny, a przy tym dotyczą zachwycających bohaterów.

Niedająca się zaszufladkować, charyzmatyczna, ale i nękana przeszłością Alaska, ujmujący, ekscentryczny Miles, ale i reszta paczki (nawet postać, którą słabszy serial potraktowałby jako irytującą przeszkodę na drodze do wielkiego romansu) to ludzie, którym chce się kibicować w poszukiwaniach – czy to "Wielkiego Być Może", czy po prostu szansy wyjścia poza to, co zaoferować mogą rodzice.

Przy całym zaangażowaniu widza w losy bohaterów "Szukając Alaski" wydaje się w pozytywny sposób trochę nierzeczywiste, niewinne. Umieszczenie akcji w 2005 roku sprawia, że odnajdą w tych odcinkach swoje tęsknoty ci dorastający bez smartfona. Ale wierzę, że ludzi, którzy do książek podchodzą z taką czcią jak cudowna ekipa Alaski, znajdzie się i wśród dzisiejszych nastolatków. A na pewno znajdzie się wśród nich tych, którzy chcieliby z postaciami z "Szukając Alaski" zgłębiać najtrudniejsze kwestie egzystencjalne. I chwytać każdą chwilę przed nieuchronnym, bolesnym zderzeniem z dorosłością. To serial dla nich, ale i dla marzycieli w każdym wieku. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA