10 seriali, które warto teraz obejrzeć na HBO GO

Fot. HBO/Hulu/BBC

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Nieświadomi

Nieświadomi serial czeski HBO

"Nieświadomi" (Fot. HBO)

Produkcje HBO Europe rzadko należą do dzieł wybitnych, ale też poniżej pewnego poziomu nie schodzą. Czescy "Nieświadomi" to właśnie taki serial. Całość liczy zaledwie sześć odcinków, które miały premierę dokładnie w 30. rocznicę aksamitnej rewolucji i właśnie na tych wydarzeniach się skupiają. Opowiadając historię skrzypaczki Marie Skálovej (Táňa Pauhofová z "Gorejącego krzewu") i jej męża Viktora (Martin Myšička), którzy wracają do Pragi z emigracji w przededniu upadku komunizmu, serial tworzy bardzo gorzki i daleki od optymistycznego obraz transformacji systemowej.

"Nieświadomi" to po części pełna zwrotów akcji, niespiesznie rozwijająca się historia szpiegowska, a po części opowieść o tym, czego o upadku komunizmu niekoniecznie chcemy słuchać. O kłamstwach stojących za ideałami, koszmarnych wyborach i ludziach, którzy zapomnieli, że są ludźmi. O bezlitosnej grze wywiadów, politycznych machlojkach i małych świństwach popełnianych przez zwykłych ludzi. O systemowych roszadach, palonych w popłochu teczkach, zabójstwach politycznych. Innymi słowy, to coś, co znamy także z własnego doświadczenia, a o czym nikt w Polsce póki co nie odważył się zrobić serialu.

Choćby dlatego warto "Nieświadomych" sprawdzić i przebrnąć przez niemrawe pierwsze odcinki. Ale nie chodzi tylko o przesłanie, stojące za tą z pozoru znajomą szpiegowską historią. To też serial, który świetnie wygląda, co jest zasługą Ivana Zachariáša, reżysera "Pustkowia". Jego Praga w niczym nie przypomina dzisiejszego raju dla turystów; to miasto, mroczne, brzydkie i nieprzyjazne. Serial przypomina, o co chodziło w komunizmie, ustroju, w którym człowiek jako wolna jednostka nie istniał, wiernie też odtwarza, jak tamte czasy wyglądały od strony wizualnej.

Szkoda, że polska telewizja jeszcze nie dorosła do takich produkcji. Może w najbliższych latach to się zmieni, a tymczasem oglądajmy "Nieświadomych", bo to kolejny dowód na to, że za naszą południową granicą powstają coraz ciekawsze rzeczy. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA