10 seriali, które warto teraz obejrzeć na HBO GO

Fot. HBO/Hulu/BBC

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Mroczne materie

mroczne materie seriale HBO GO

"Mroczne materie" (Fot. BBC)

Miłośnikom fantasy tej serialowej ekranizacji powieści Philipa Pullmana polecać na pewno nie trzeba, pozostałych zachęcamy, nawet jeśli czujecie, że to nie do końca wasze klimaty. "Mroczne materie" są bowiem fantastyczną opowieścią inną od wszystkich, stawiającą nie tyle na widowiskowość, co naprawdę dobrze opowiedzianą fabułę z widocznymi na pierwszy rzut oka ambicjami.

Zobaczyć je można już w kreacji tutejszego świata – równoległego do naszego, ale zawierającego kilka istotnych różnić. Na czele z dajmonami, czyli przybierającymi postać zwierząt i towarzyszącymi ludziom przez całe życie manifestacjami ich własnych dusz, oraz zagadkową substancją zwaną Pyłem, o której bardzo podejrzanie nikt nie chce mówić, choć wiadomo, że ma ona kluczowe znaczenie nie tylko dla tego świata.

W tych zagadkowych okolicznościach poznajemy główną bohaterkę, dwunastoletnią Lyrę (Dafne Keen), która choć wychowana w akademickim środowisku, ma w sobie znacznie więcej pasji do przygód, niż ślęczenia nad książkami. Nie mija zatem wiele czasu, a dziewczynka wplątuje się w sam środek afery, która może wywrócić do góry nogami fundamentalną wiedzę na temat rzeczywistości, mając w niej odegrania bardzo istotną rolę.

Jak się więc domyślacie, wraz z Lyrą czeka nas pełna niezwykłych zdarzeń i postaci podróż, w której pasjonująca przygoda połączy się z religią i polityką, a jej prawdziwy cel będzie się stopniowo krystalizował na przestrzeni kolejnych odcinków. Nuda na pewno nam w tym czasie nie grozi, a choć scenariusz miewa słabsze momenty, ostatecznie wynagradza niedogodności na innych polach.

Zanim więc na dobre wciągnięcie się w tę historię, możecie zwyczajnie podziwiać "Mroczne materie" za fantastyczną kreację alternatywnego świata albo cudnych, wygenerowanych komputerowo dajmonów. Swoje robi także świetna obsada (m.in. Ruth Wilson, James McAvoy czy Lin-Manuel Miranda), a że serial z odcinka na odcinek się rozkręca, akcja nabiera rumieńców, a postacie zaczynają ożywać na ekranie, zakładamy, że dalej będzie tylko lepiej. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA