Nasz top 10: Najlepsze nowe seriale 2019 roku

"Russian Doll" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

4. Undone

Undone amazon serial

"Undone" (Fot. Amazon Prime Video)

Łatwy do przeoczenia serial Amazona to najlepszy przykład na to, jak skutecznie połączyć jedyną w swoim rodzaju formę z równie wyjątkową treścią. Opowiedziana za pomocą animacji rotoskopowej historia Almy (Rosa Salazar) urzeka na różnych poziomach, oferując fantastyczną podróż przez czas i wspomnienia, nie zapominając jednak przy tym o odpowiednim uziemieniu.

Można zatem odczytywać ten inny od wszystkich serial na różne sposoby. Na tym podstawowym śledzimy, jak zupełnie inaczej postrzegająca świat po wypadku samochodowym Alma próbuje rozwikłać tajemnicę śmierci swojego ojca (Bob Odenkirk) i znaleźć wspólny język z nierozumiejącymi ją bliskimi. Ale czy towarzyszące jej wizje i niezwykłe umiejętności są autentyczne, czy raczej stanowią efekt choroby psychicznej? A może to, co powszechnie uważa się za zaburzenie, wcale nim nie jest?

"Undone" ani nie boi się stawiania tego typu trudnych pytań, ani nie daje na nie łatwych odpowiedzi, ani nie jest zainteresowane banalnym wykorzystywaniem cudów animacyjnej techniki. Serial twórców "BoJacka Horsemana" woli używać ich do opowiedzenia historii przekraczającej granice prostego pojmowania rzeczywistości, a jednocześnie mocno w niej osadzonej. Satysfakcjonującej jako rodzinny dramat o bardzo ludzkich bohaterach, ale również niemającej żadnych problemów, by w sekundę stać się czymś więcej.

Tym bardziej cieszy, że produkcja z założenia mająca pozostać niszową, jednak nie będzie jednosezonowym wyskokiem dla grupki entuzjastów. A czy już zamówiona kontynuacja przyniesie odpowiedzi na postawione tu pytania? My już nie możemy się doczekać i jesteśmy przekonani, że jeśli dacie "Undone" szansę, to zrozumiecie dlaczego. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA