Nasz top 10: Najlepsze nowe seriale 2019 roku

"Russian Doll" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3. Ciemny kryształ: Czas buntu

Ciemny kryształ: Czas buntu recenzja

"Ciemny kryształ: Czas buntu" (Fot. Netflix)

Nie sądziliśmy, że aż tak nam się spodoba ten serialowy prequel uznanego kiedyś, dziś nieco trącącego myszką filmu z 1982. Tymczasem "Ciemny kryształ: Czas buntu" ujął nas na wielu poziomach. To świetna animowana produkcja dla każdej grupy wiekowej poza dzieciakami (kategoria 7+ to jakieś nieporozumienie), która wykorzystuje piękno formy do opowiedzenia czegoś ważnego i wciągającego.

Oczywiście na pierwszy plan od razu wysuwa się maestria wizualna. Połączenie tradycyjnych metod lalkarskich ze wspomaganiem komputerowych sprawia, że chciałoby się zapamiętać każdy kadr. Ale to nie wystarczyłoby do zostania jedną z najlepszych nowości roku. "Ciemny kryształ: Czas buntu" ma też świetny scenariusz, w którym zmieścił się skomplikowany, zaludniony przez różne rasy, zagrożony katastrofą świat.

Ta baśń proponuje interesujących bohaterów na pierwszym i dalszych planach, zderza różne motywacje, opowiada historie mikro, pokazując problemy prywatne, i makro, gdy chodzi o ratowanie planety. Przyjaźnie, konflikty z bliskimi, rozbudowana mitologia, dyskryminacja, walka klas, mechanizmy władzy – a to wszystko w konwencji fantasy i w stylu rozmachem i finezją zapierającym dech w piersiach. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10