Nasze największe serialowe rozczarowania 2019 roku

"Wiedźmin" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Jeszcze więcej seriali platform streamingowych, gigantyczne projekty z hollywoodzkimi gwiazdami i bardzo niewiele tytułów rzeczywiście wartych uwagi. Oto nasze tegoroczne serialowe rozczarowania – od "Gry o tron" po "Wiedźmina".

Netfliksowa strategia – trzy sezony i koniec

One Day at a Time sezon 4

"One Day at a Time" (Fot. Netflix)

Netfliksowe seriale to z roku na rok coraz większe rozczarowania. W tym roku doszedł jednak jeszcze jeden powód, by nie przywiązywać się do produkcji tej platformy – Netflix nie tylko wprowadził strategię kasowania niemal wszystkiego po trzech sezonach, ale też mocno utrudnił przejmowanie niechcianych seriali przez inne stacje. Mogliśmy się o tym przekonać na przykładzie cudem uratowanego przez kablówkę Pop "One Day at a Time", od którego ta dyskusja się zaczęła.

A potem grono dobrych produkcji, które zostały wyrzucone w błoto, tylko się powiększało – do "One Day at a Time" i seriali Marvela doszły "Santa Clarita Diet", "The OA", "Tuca i Bertie", "Ania, nie Anna" i inne. Zakończony zostanie także "BoJack Horseman", choć twórca ewidentnie chciał jeszcze kilku sezonów. Ale ich nie dostał i inni, którzy przychodzą do Netfliksa z pomysłami na wartościową rozrywkę, również ich nie dostaną. Kontynuowane będą prawdopodobnie tylko giganty, jak "Stranger Things" i być może "Wiedźmin", jeśli jakimś cudem trafi do mainstreamu.

Informacje, które wyszły na jaw przy okazji kasacji "One Day at a Time", są naprawdę niepokojące, bo oznaczają pozbawienie twórców szansy na opowiedzenie jakiejkolwiek historii na własnych warunkach. Trzy sezony po 10 odcinków – to ma być nowa norma. "Krótsze sezony są uważane za optymalne w konsumpcji, a wszelkie dodatkowe odcinki powyżej 10 w sezonie nie dodają żadnej wartości, czyli są niepotrzebnym wydatkiem dla stacji" – pisał o tym serwis Deadline, a nam na Serialowej naprawdę niełatwo jest pogodzić się z faktem, że widz ma służyć do konsumowania. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA