Najlepsze serialowe odcinki 2019 roku (miejsca 10 – 1)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

7. Ramy – Strawberries

najlepsze seriale 2019

"Ramy" (Fot. Hulu)

Komediodramat "Ramy" od Hulu pokazał w tym roku historię bohatera, dla jakiego w nawet coraz bardziej różnorodnej telewizji rzadko znajduje się miejsce. Serial o dwudziestoparoletnim Amerykaninie egipskiego pochodzenia, który próbuje pogodzić swoją wiarę z życiem młodego człowieka w wielkim mieście nie był jedynie kolejnym komediodramatem o milenialsach, za to przedstawił całkiem oryginalne i świeże podejście do autorskich seriali. I w znakomitym 1. sezonie nigdzie nie było to bardziej widoczne niż w odsłonie, w której twórca Ramy Youssef w ogóle się nie pojawił.

Podczas gdy Youssef przejął rolę scenarzysty i reżysera "Strawberries", na ekranie zastąpił go świetny Elisha Henig, a odcinek cofnął się do czasów szkolnych Ramy'ego. To, co z początku wydaje się zabawnym spojrzeniem na życie 12-latka, który z pomocą dopiero co raczkującego internetu zaczyna odkrywać swoją seksualność, skręca gwałtownie w niespodziewane terytorium i okazuje się być także odcinkiem o wydarzeniach z 11 września.

Jeśli ta mieszanka już wydaje się wybuchowa, to tym większe ukłony należą się Youssefowi za niesamowitą zwinność, z jaką jest w stanie połączyć szczere spojrzenie na domowe i szkolne życie młodego człowieka na progu dojrzewania z doświadczeniem amerykańskich muzułmanów po atakach na World Trade Center i owinąć to w równie emocjonalną, co przezabawną, a momentami fantastycznie absurdalną historię. Dość powiedzieć, że w jednej z najlepszych scen odcinka Osama bin Laden pojawia się w kuchni młodego człowieka, aby przeprowadzić z nim szczerą i totalnie abstrakcyjną zarazem rozmowę.

"Strawberries" nie tylko absolutnie zasługuje na wyróżnienie na liście najbardziej oryginalnych i najlepszych odcinków tego roku, ale i ogłasza wszem i wobec, że Ramy Youssef to obiecujący serialowy twórca, na którego szczególnie warto mieć oko. A już na pewno, kiedy serial wróci z 2. sezonem w przyszłym roku. [Michał Paszkowski]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10