Nasz top 10: Najlepsze seriale grudnia 2019 roku

"Mr. Robot" (Fot. USA Network)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

4. Dolina Krzemowa (awans z 6. miejsca)

najlepsze seriale 2019

"Dolina Krzemowa" (Fot. HBO)

W grudniu najpierw zobaczyliśmy komedię pomyłek, jakim był zorganizowany przez Russa festiwal. Przerażający hologram, sabotaże, logistyczne braki i przede wszystkim awaryjność aplikacji składały się na obraz nędzy i rozpaczy, co w odcinku tuż przed finałem całego serialu mogło wróżyć, że wszystko po prostu spektakularnie upadnie. Jak już nieraz w "Dolinie Krzemowej" upadało, tylko tym razem bez szans na ratunek, skoro więcej sezonów nie będzie. Jednak cudowne uratowanie sytuacji znów całkiem namieszało i równie prawdopodobny wydawał się ostateczny triumf programu ekipy Pied Piper.

Alec Berg miał jednak na finał inny, znacznie ciekawszy pomysł. Ani spektakularna porażka, ani gigantyczny sukces, tylko… gigantyczny sukces, który okazał się spektakularną porażką. Tym razem nie przez nieszczęśliwy splot okoliczności czy błędy popełnione przez bohaterów, a dlatego, że ich produkt okazał się po prostu aż zbyt genialny i mógłby zagrażać przyszłości świata.

Richard i spółka musieli więc sami się pogrążyć, na dodatek tak, by nikt nie zorientował się, że to ich świadoma decyzja. Dylemat moralny, czy poświęcić tyle lat starań okupionych niejednym trudnym momentem, złożyć ofiarę w imię wyższego dobra, nie był wcale taki oczywisty. Ale całe sezony wykładów Richarda o koniecznej w branży etyce nie okazały się hipokryzją.

W tym słodko-gorzkim zakończeniu nie zabrakło oczywiście humoru, trzymającej w napięciu akcji oraz świetnego wykorzystania konwencji dokumentu kręconego po latach. Poznaliśmy dzięki temu, mniej lub bardziej udane, poczynania bohaterów w przyszłości. Era "Doliny Krzemowej" dobiegła końca, a finał okazał się równocześnie zaskakujący i idealnie wpisujący się w ideę tego serialu, który może nie zawsze trzymał równy poziom, ale jako całość zasłużył na to, by o nim szybko nie zapomnieć. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA