12 świetnych seriali, które nie miały premiery w Polsce

Fot. Hulu/Disney+/FX

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Vida

Vida serial

"Vida" (Fot. Starz)

Dwie latynoskie siostry, powracające do domu po śmierci matki, odkrywanie rodzinnych tajemnic, walka z gentryfikacją w Los Angeles, problemy mniejszości etnicznych w Ameryce. Co to ma wspólnego z polskim widzem? Na pierwszy rzut oka niezbyt wiele, ale to nie znaczy, że "Vida" nikomu w Polsce by się nie spodobała.

Składająca się do tej pory z 16 półgodzinnych odcinków opowieść o codziennych zmaganiach Lyn (Melissa Barrera) i Emmy (Mishel Prada), które decydują się razem prowadzić knajpę zmarłej matki, ma szansę trafić do każdego, kto ma skomplikowane relacje z rodzicami i rodzeństwem, był w toksycznym związku albo po prostu jest ciekawy świata. Różne charaktery i wynikające z nich konflikty obu dziewczyn napędzają fabułę w tym samym stopniu, co problemy związane z samym mieszkaniem w Boyle Heights, miejscu, gdzie "stare dobre" jest wypierane przez "nowe plastikowe". To też skądś znamy, prawda?

"Vida" to jeden z tych komediodramatów, które opowiadają zupełnie zwyczajne historie zupełnie zwyczajnych ludzi, ale nie da się od nich oderwać, bo mają w sobie "to coś". Znaczenie mają też dobrze poprowadzone wątki LGBTQ: meksykańskiej matki, która ukrywała swoją partnerkę przed córkami, i jednej z córek, której związki to pomieszanie z poplątaniem – i nie bez przyczyny. Wielka szkoda, że serialu nie ma w Polsce, bo choć byłby raczej niszowy (w Stanach też milionów widzów nie ma), z pewnością znalazłby swoją publikę. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA