10 seriali komediowych, które zawsze poprawiają nam humor

Fot. FOX/NBC/Amazon

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Brooklyn 9-9

Brooklyn 9-9 najlepsze seriale komediowe

"Brooklyn 9-9" (Fot. FOX)

Po cichu, pozostając raczej w cieniu głośniejszych tytułów i bynajmniej nie odkrywając Ameryki w kwestii telewizyjnych komedii – tak można opisać drogę, jaką przebył "Brooklyn 9-9" w ciągu niemal siedmiu lat emisji, z kolejnego sitcomu stając się jednym z naszych ulubionych i zawsze skutecznie poprawiających nam humor. Czy ktoś mógł przed laty przewidzieć, że tak to się potoczy?

Raczej nie, zwłaszcza że produkcja NBC (a pierwotnie FOX-a) na pierwszy rzut oka niczym szczególnym się nie wyróżniała. Ot, banalna komedyjka o sympatycznych policjantach z tytułowego 99. posterunku w Nowym Jorku, której każdy 20-minutowy odcinek jest zbiorem mniej czy bardziej wyszukanych gagów. Nic odkrywczego, a jednak skutecznie działa od siedmiu sezonów (kolejny już zamówiony) i nic nie wskazuje na to, by miało przestać.

Powodów tego stanu rzeczy można wymieniać mnóstwo. Począwszy od duetu twórców (Michael Schur i Dan Goor z "Parks and Recreation"); poprzez fantastyczną chemię w serialowej ekipie dowodzonej przez Andy'ego Samberga w roli równie sympatycznego, co dziecinnego detektywa Jake'a Peralty; aż do zwyczajnej pomysłowości, dzięki której "Brooklyn 9-9" nadal nie traci nic ze swojego uroku. Żarty proste i bardziej wyszukane, odniesienia popkulturowe, humor słowny i sytuacyjny – twórcy wydają się czuć doskonale w każdych okolicznościach, a źródełko inspiracji ani myśli wysychać.

Nic by jednak nie było nawet z najlepszych pomysłów, gdyby nie udało się stworzyć grupy postaci, do których zdołalibyśmy się przywiązać. Tę z 99. posterunku lubi się od razu, z czasem dostrzegając, że stają się nam bliscy, jak najlepsi kumple. I to nie tylko z uwagi na komediowy talent świetnie obsadzonych wykonawców, ale też dlatego, że spod humorystycznej warstwy czasem wyglądają tu i prawdziwe emocje, i zaskakująco mądre podejście do trudnych tematów, a bohaterowie nie stoją w miejscu, dorastając i zmieniając się wraz z serialem.

Nade wszystko jednak "Brooklyn 9-9" gwarantuje po prostu długie godziny znakomitej zabawy, w której słabszych momentów jest znacznie mniej, niż tych, przy których będziecie się zaśmiewać do łez. Będzie absurdalnie i emocjonująco, a czasem też poważnie czy wzruszająco. Będą kapitalne odcinki halloweenowe i cudowne wyśmiewanie schematów policyjnego kina czy telewizji. Będą gościnne występy i cliffhangery godne znacznie poważniejszych seriali. Co tu więcej dodawać – jeśli lubicie sitcomy, tego absolutnie nie możecie pominąć. [Mateusz Piesowicz]

Brooklyn 9-9 jest dostępny na Netfliksie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA