10 świetnych seriali, na które pewnie nie mieliście wcześniej czasu

Fot. yes Oh/BBC/HBO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Grace i Frankie

Grace i Frankie najlepsze seriale

"Grace i Frankie" (Fot. Netflix)

Być może część z was, zajęta kolejnymi powtórkami "Przyjaciół", wciąż odkłada na później nowszy sitcom Marty Kauffman. A warto – zanim, rzecz jasna, wróci się raz jeszcze i raz jeszcze do nowojorskiej szóstki – dać szansę nieco bardziej wiekowej ekipie, która też potrafi wprowadzić widza w świetny humor. "Grace i Frankie" to na razie sześć 13-odcinkowych sezonów (czeka nas jeszcze tylko jeden, 16-odcinkowy), które pochłania się błyskawicznie.

Największą zaletą komedii są dwie tytułowe bohaterki. Grace (Jane Fonda) i Frankie (Lily Tomlin) nigdy dobrze się nie dogadywały. Jedna to sztywna bizneswoman, druga natomiast żyje hipisowsko. Kiedy jednak okazuje się, że ich mężowie od lat mają romans i na starość chcą zacząć wspólne życie, kobiety są na siebie skazane. Co, jak łatwo się domyślić, prowadzi do pięknej, chociaż niełatwej przyjaźni.

Nie będę ukrywać, że "Grace i Frankie" to sitcom, który nie najlepiej radzi sobie z drugim planem. Ani wątki mężów, Roberta (Martin Sheen) i Sola (Sam Waterston), ani perypetie dzieci obu par nie dorównują poziomem żartów i emocji scenom odgrywanym fenomenalnie przez Fondę i Tomlin. Na plus wyróżnia się Brianna, córka Grace i Roberta, ale to głównie zasługa June Diane Raphael, nie scenariusza. A jednak zdecydowanie warto, bo na każdy gorszy dowcip czy ślepą fabularną uliczkę przypada tu cała masa uroku i poczucia, że zawsze można sobie jakoś dać radę.

Chociaż bohaterowie są w wieku mocno emerytalnym, żyją pełnią życia. Romansują, zakładają biznesy, rozwijają pasje, spędzają czas na błyskotliwych rozmowach, a niekiedy na ostrych awanturach. Mimo pewnych schematów "Grace i Frankie" udaje się wyjść poza banał, w czym ogromnie pomaga nie tylko fantastyczna obsada (jeszcze raz: Fonda! Tomlin!), ale także sposób kręcenia przypominający raczej wysokobudżetowy film niż zwyczajny sitcom. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA