10 świetnych seriali, na które pewnie nie mieliście wcześniej czasu

Fot. yes Oh/BBC/HBO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Line of Duty

Line of Duty najlepsze seriale

"Line of Duty" (Fot. BBC)

Mistrzostwo świata wśród seriali kryminalnych i zarazem produkcja, na punkcie której świat nie oszalał. Oszaleli tylko Brytyjczycy, którzy z sezonu na sezon coraz tłumniej zasiadają przed telewizorami (1. sezon miał średnią oglądalność 3,8 mln, piąty – 12,85 mln), aby śledzić pracę AC-12, wewnętrznej jednostki antykorupcyjnej, ścigającej umoczonych policjantów. Nie brzmi to jak przepis na rozrywkę, która sprawi, że będziemy siedzieć na krawędzi fotela? To obejrzyjcie pierwszy odcinek. Albo przypomnijcie sobie, jak wkręcił was "Bodyguard", którego z "Line of Duty" łączy osoba twórcy.

Jed Mercurio, wychodząc od schematu klasycznego procedurala z jedną sprawą na sezon, zbudował coś fenomenalnego. Serial porównywany do najlepszych w swoim gatunku, na czele z "The Shield". Rzeczywiście obie produkcje są o tyle podobne, że oferują wgląd w brutalny, mroczny świat detektywów, którzy przekraczają różnego rodzaju granice. Tyle że Brytyjczycy postawili na zupełnie inną perspektywę, głównymi bohaterami czyniąc nie skomplikowanych gliniarzy w stylu Vica Mackeya, a tych, którzy usiłują ich przyszpilić.

Praca jednostki antykorupcyjnej, zajmującej się walką z przestępczością i nadużyciami w samych szeregach policji, jeszcze nigdy nie była tak fascynująca. Zwłaszcza że "Line of Duty" nie lubi prostych rozwiązań ani oczywistych odpowiedzi, w każdym przypadku pokazując różne strony medalu i ogromne koszty tej pracy. I na każdym kroku zaskakuje, czyniąc mocne twisty swoim znakiem firmowym.

Każdy z krótkich (5-6 odcinków) sezonów "Line of Duty" przedstawia nowych bohaterów, którzy znajdują się na celowniku AC-12. W stałej obsadzie są Martin Compston, Vicky McClure i Adrian Dunbar, a wśród gwiazd kolejnych sezonów znaleźli się m.in. Lennie James, Keeley Hawes i Thandie Newton. Do tej pory było pięć sezonów, w tym roku ma powstać szósty z Kelly Macdonald w jednej z głównych ról. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA