Nasz top 10: Najlepsze seriale marca 2020 roku

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

4. Kidding (awans z 6. miejsca)

najlepsze seriale 2020

"Kidding" (Fot. Showtime)

Zleciał nam 2. sezon "Kidding" błyskawicznie, a chciałoby się nieco dłużej nim delektować. W dawkach po dwa odcinki pewne niuanse mogły umknąć, tyle było świetnych pomysłów twórców. Cała seria poszła w zupełnie innym kierunku, niż się spodziewaliśmy – zamiast Jeffa antybohatera dostaliśmy jego dojrzewanie do zmierzenia się z przeszłością oraz sploty okoliczności, które mimo wszystko pozwalały Picklesowi wyjść z opresji.

Tak było też w marcowych odcinkach. Mimo że po śmierci filipińskiego odpowiednika Jeffa i buncie Picklesów sytuacja rysowała się marnie, "The Acceptance Speech" pozwoliło na refleksję nad sytuacją i zebranie sił. Wprawdzie Jeff spóźnił się na uroczystość wręczenia nagrody, ale wizyta w bardzo nietypowym domu opieki dała mu szansę przemyślenia znaczenia iluzji w życiu. "A Seat on the Rocket" przyniósł poważne zagrożenie, kiedy prawie podpalono dom Jill, jednak znów cudem udało się odwrócić los.

"The Nightingale Pledge", przedostatni odcinek sezonu, trzymało w napięciu, skoro prześladowca Jeffa był na wolności, i zdecydowanie wzruszało, kontynuując wątek choroby Seba, który w krótkim czasie z prężnego producenta stał się zagubionym staruszkiem. Ale nawet tu Dave Holstein i spółka zaserwowali jakąś iskierkę nadziei, skoro Sebowi udało się w tych warunkach na nowo poderwać byłą żonę, a autobus przyjechał na wymyślony przystanek. Finał, "The Puppet Dalai Lama", to już festiwal absurdu (Salvador Dalai Lama! zatrzymywanie czasu!) połączony jednak z zupełnie realnymi emocjami, niezbędnymi konfrontacjami i szansą, że wszystko będzie dobrze.

Równocześnie, grając tym razem optymistyczną kartą, "Kidding" pozostaje cudownym miksem różnych klimatów. Nie brak tu przecież i ponurych spostrzeżeń, wciąż poruszamy się w temacie żałoby i wypierania prawdy, a po ekranie snuje się Maddie – jej wątek akurat trudno uznać za optymistyczny – z siekierą o imieniu Dolores. "Kidding" to też wyjątkowy serialowy eksperyment formalny. Nie wiemy, czy będzie więcej sezonów, ale nawet jeśli nie, doceńmy tę dawkę telewizyjnej wyjątkowości, którą nam dano. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10