Nasz top 10: Najlepsze seriale marca 2020 roku

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3. Devs (nowość na liście)

najlepsze seriale 2020

"Devs" (Fot. FX)

Znając wcześniejszą twórczość Alexa Garlanda ("Ex Machina", "Anihilacja"), faktu, że zrobił równie udany serial, nie można uznać za absolutnie szokujący. Pewnym zaskoczeniem możemy jednak "Devs" nazwać, tym bardziej, że to historia, którą naprawdę trudno z czymkolwiek innym porównywać – przynajmniej pod pewnymi względami.

Bo gdy się nad tym głębiej zastanowić, "Devs" opowiada niezbyt skomplikowaną historię. Ot, jest sobie technologiczna korporacja kierowana przez niejakiego Foresta (świetny Nick Offerman), a w niej pewien dział, który zajmuje się czymś tak tajemniczym, że można z tego powodu nawet umrzeć. To już dość, by zrobić trzymający w napięciu technothriller, i z takim rzeczywiście mamy tu do czynienia, śledząc losy młodej inżynierki Lily (Sonoya Mizuno), krok po kroku odkrywającej, co się dzieje. Ale na tym nie koniec.

Najlepsze jest bowiem w "Devs" coś innego, a mianowicie towarzyszące nieustannie podczas oglądania poczucie, że nawet gdy fabuła staje się w miarę zrozumiała, jest w niej coś nieuchwytnego. Pewnego rodzaju atmosfera niesamowitości i zagadkowości, którą jednak serial nie zwodzi widza, rzucając mu nic niemówiące hasła, ale w którą stara się go zaangażować emocjonalnie. Dzięki temu udaje się osiągnąć paradoksalny efekt – w teorii skomplikowaną historię odbiera się jak najprostszą rzecz na świecie, nawet nie rozumiejąc wszystkiego, co dzieje się na ekranie.

A dzieje się sporo, również w warstwie wizualnej i muzycznej. "Devs" to jedna z tych produkcji, do których bardzo dobrze pasuje określenie "urzekająca". W gruncie rzeczy już pierwszy kontakt z serialem wystarcza, by dać się mu zahipnotyzować, a im dalej, tym robi się jeszcze lepiej i jeszcze dziwniej. Trudno póki co powiedzieć, czy to serial, którym twórca rzeczywiście chce coś istotnego przekazać, czy po prostu miał intrygujący koncept i udanie wcielił go w życie – tak czy inaczej, łatwo dać się tej wizji porwać. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10