Nasz top 10: Najlepsze seriale kwietnia 2020 roku

"Better Call Saul" (Fot. AMC)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3. Devs (utrzymana pozycja)

najlepsze seriale 2020

"Devs" (Fot. FX)

Utrzymane miejsce na podium w tak silnie obsadzonym rankingu? I to przez serial science fiction, co do którego nie mieliśmy przed premierą szczególnych oczekiwań? Nie zdarza się takie sytuacje zbyt często, więc tym bardziej należy docenić "Devs" – produkcję skutecznie łączącą intrygującą, aczkolwiek dość prostą fabułę, z nieuchwytną ekranową magią.

A tej nie brakowało serialowi Alexa Garlanda aż do samego końca. Nawet wówczas, gdy cierpliwie i jak najprostszym językiem objaśniano nam, czym dokładnie zajmuje się Devs (a właściwie Deus) oraz dlaczego to właśnie Lily ma w tej historii do odegrania kluczową rolę. Albo gdy wreszcie do wspomnianego końca dotarliśmy, by zobaczyć, jak przeznaczenia jednocześnie można i absolutnie nie da się uniknąć.

Dziwne? To tylko pierwsze z brzegu określenie, jakie przychodzi tu do głowy, choć na pewno daleko mu do dokładnego opisania stanu, w jakim pozostawiła nas serialowa historia. Skomplikowana, bo zgłębiająca kwestię determinizmu i wieloświatów, a zarazem bardzo prosta i oparta na całkiem zwyczajnych emocjach. Mieszanka to o tyle kłopotliwa, że przesadzając w jedną stronę, łatwo utonąć w banałach, druga groziła natomiast zgubieniem ludzkiego wymiaru opowieści – jak się pewnie domyślacie, "Devs" znalazło między nimi złoty (dosłownie) środek.

My zaś dostaliśmy dzięki temu serial inny od wszystkich, lecz swoją wyjątkowość opierający nie na kosmicznych twistach czy szokowaniu tanimi chwytami, a takim stawianiu niegłupich pytań i budzeniu wątpliwości, by zostawić po sobie jakiś ślad w umyśle widza. Co z nim natomiast zrobimy – to już nasz wybór. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA