Nasz top 10: Najlepsze seriale kwietnia 2020 roku

"Better Call Saul" (Fot. AMC)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2. Mrs. America (nowość na liście)

najlepsze seriale 2020

"Mrs. America" (Fot. FX)

Zgodnie z polską emisją, już na wejściu opóźnioną względem obietnic, w kwietniu docenić możemy tylko cztery pierwsze odcinki miniserialu Dahvi Waller. Ale te zachwyciły nas na tyle, że serial przegrał zaledwie z jedną produkcją. Pewnie się już domyślacie, o którą chodzi, ale póki co raz jeszcze przypomnijmy sobie, co się w "Mrs. America" aż tak udało.

Przede wszystkim twórcy miniserii pogodzili pogłębione portrety postaci z historycznymi walorami opowieści o walce o prawa kobiet w latach 70. W efekcie poznajemy od różnych stron tytułowe bohaterki kolejnych odcinków: Phyllis Schlafly (Cate Blanchett), Glorię Steinem (Rose Byrne), Shirley Chisholm (Uzo Aduba) i Betty Friedan (Tracey Ullman), ale też w napięciu śledzimy zwroty akcji w batalii o ratyfikację Poprawki o Równych Prawach (Equal Rights Amendment – ERA).

"Mrs. America" to udany kompromis między imponującą obsadą, w tym filmową gwiazdą Blanchett, perfekcyjnym odtwarzaniem realiów i wielowymiarowym pokazywaniem różnych zjawisk a czystym wciąganiem widza w wydarzenia i edukowaniem w kwestii tego, co stało się, kiedy druga fala feministek amerykańskich zderzyła się z siłą uosabianą przez zorganizowaną, charyzmatyczną, wyrachowaną, ale niekarykaturalną w tym wydaniu konserwatystką.

Miniserial nie zostawia wątpliwości, po której stronie się opowiada, ale na szczęście rzadko ulega pokusie uproszczeń i wykładów. Liczy się każdy grymas, każdy gest, a zarówno zimna Blanchett , jak i aktorki wcielając się w walczące, także między sobą, feministki, wydobywają z kart nie tak odległej historii postacie z krwi i kości. I niby się wie, jak ta historia się kończy, a i tak czeka się na kolejny odcinek. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA