Nasz top 10 najlepszych miniseriali HBO. "Czarnobyl", "Anioły w Ameryce", "Mildred Pierce" i inne arcydzieła

Fot. HBO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Czarnobyl

najlepsze miniseriale hbo

"Czarnobyl" (Fot. HBO)

Jeden z największych hitów ostatnich lat, miniseria oglądana i dyskutowana powszechnie, co zdarza się coraz rzadziej, kiedy widzowie rozsiani po swoich serialowych bańkach nieczęsto oglądają to samo. Wystarczy wspomnieć, że "Czarnobyl" wygrał nasze głosowanie czytelników w 2019 roku na najlepszy serial. I chociaż w redakcyjnym zestawieniu trafił dopiero na 8. miejsce, bo mamy nieco inaczej ustawione kryteria tego, czego naprawdę szukamy w serialach, to nie odmawiamy "Czarnobylowi" siły polegającej nie tylko na wywoływaniu dużego zainteresowania.

Ta produkcja robi skutecznie coś, co udaje się niewielu. Łączy fakty (nawet jeśli czasem poczyna sobie z nimi swobodnie) i edukacyjny aspekt (to, że w Polsce wszyscy słyszeli o katastrofie, wcale nie znaczy, że cały świat jest zorientowany) z mocną emocjonalnie opowieścią o konkretnych ludziach. A przy tym jeszcze buduje fascynujący i równocześnie przerażający obraz mechanizmów władzy, apatii, udawania, że wszystko jest w porządku, żeby tylko nikt się nie zorientował, że cały system to kolos na glinianych nogach.

Dużą zaletą miniserialu jest obsada, zwłaszcza Jarred Harris ("Mad Men", "Terror") jako Walerij Legasow i Stellan Skarsgård ("River") w roli Borisa Szczerbiny. Łatwo można by tu zabrnąć w czarno-białe kreacje rozdartego, ale bohaterskiego naukowca oraz partyjnego konformisty, ale "Czarnobyl" takie portrety komplikuje, dodając też na drugim planie wiele postaci, którym kibicuje się z uporem wartym lepszej sprawy, skoro zna się, nawet jeśli tylko mniej więcej, przebieg i skutki atomowej tragedii.

"Czarnobyl" to miniseria, którą ogląda się równocześnie jak kinowy film sensacyjny, jak traktat o upadku władzy i o ludzkiej słabości, jak historię dylematów moralnych jednostek miażdżonych przez system i jak wizję dającą jednak jakąś nadzieję, że zawsze znajdzie się ktoś, kto się nie ugnie. Ale i przynosi gorzką świadomość, że wtedy na zapobieganie najgorszemu będzie już pewnie za późno. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA