Nasz top 10 najlepszych miniseriali HBO. "Czarnobyl", "Anioły w Ameryce", "Mildred Pierce" i inne arcydzieła

Fot. HBO

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Anioły w Ameryce

najlepsze miniseriale hbo

"Anioły w Ameryce" (Fot. HBO)

Serial z 2003 roku wydaje się wyjątkowy nawet w tak znakomitym towarzystwie jak dzisiejsze, nie tylko dlatego, że jest adaptacją sztuki teatralnej. Fabuła produkcji, wyreżyserowanej przez Mike'a Nicholsa i napisanej przez Tony'ego Kushnera, autora nagrodzonej Pulitzerem sztuki, osadzona jest w 1985 roku i skupia się na grupce mieszkańców Nowego Jorku, których losy splatają się ze sobą.

W centrum zdarzeń znajduje się chory na AIDS Prior Walter (Justin Kirk), którego zaczyna odwiedzać prawdziwy anioł. Cudowne, poetyczne, senne, emocjonalne rozmowy w fantastycznej oprawie oraz różnego typu ludzkie szaleństwa przeplatają się w "Aniołach w Ameryce" ze skomplikowaną codziennością, którą możecie znać np. z "Pose". Są lata 80., krajem rządzi konserwatysta Ronald Reagan, a w Nowym Jorku zaczyna szaleć choroba, której istnienie władze najchętniej by ukryły.

Miniserial HBO, którego jednym z bohaterów jest zatwardziały prawicowiec i ukryty homoseksualista Roy Cohn (Al Pacino) – postać historyczna, w przeciwieństwie do pozostałych – pokazuje trudne zmiany społeczne, epidemię strachu i potęgę zwykłej, normalnej rozmowy z drugim człowiekiem. Metaforyczna strona "Aniołów w Ameryce" perfekcyjnie współgra z tą bardziej przyziemną, składając się razem na prawdziwe telewizyjne arcydzieło. I zarazem jeden z najlepszych portretów epoki.

A gdyby niezwykłość "Aniołów w Ameryce" nie wystarczyła, aby was przekonać, jest jeszcze znakomita, nagrodzona licznymi nagrodami obsada, w której oprócz wyżej wymienionego duetu znajdują się m.in. Meryl Streep, Emma Thompson, Patrick Wilson, Mary-Louise Parker, Jeffrey Wright i James Cromwell. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10