Nasz top 10 najlepszych miniseriali HBO. "Czarnobyl", "Anioły w Ameryce", "Mildred Pierce" i inne arcydzieła

Fot. HBO

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Olive Kitteridge

najlepsze miniseriale hbo

"Olive Kitteridge" (Fot. HBO)

Małe miasteczko w stanie Maine, domek położony nad morzem i tytułowa Olive Kitteridge (Frances McDormand), twarda nauczycielka matematyki z lokalnej szkoły. Składający się z czterech odcinków miniserial "Olive Kitteridge" to opowieść o rzeczach najprostszych i najzwyklejszych: rodzinie, małżeństwie, miłości, zazdrości i codziennych zmaganiach ze światem. O tym, jak poplątane bywa życie przez wiele lat we dwoje, o problemach związanych z rodzicielstwem, o małomiasteczkowości.

Przewija się tu także wątek depresji, samobójstw, różnego rodzaju problemów psychicznych, stanów neurotycznych i terapii. Jak sobie radzimy ze śmiercią kogoś bliskiego, samotnością, przemijaniem? Ile jesteśmy w stanie poświęcić, żeby nie stracić tego, co mamy? Jak bardzo potrafimy nie rozumieć osoby, z którą mieszkamy pod jednym dachem? "Olive Kitteridge" to życie i cała reszta, czasem w wydaniu tragicznym, czasem komicznym, często ironicznym. Zawsze niezwykłe w swojej zwyczajności, bo oglądane z perspektywy nietuzinkowej bohaterki.

Postać z nagrodzonej Pulitzerem powieści Elizabeth Strout ożywa w kreacji Frances McDormand w całej swojej wyjątkowej krasie. Chłód i surowość Olive nie przysparzają jej wielu przyjaciół, ale ci, którzy znają ją na wylot – jak jej mąż Henry (Richard Jenkins) – wiedzą, że za tą maską kryje się zupełnie inna osoba. Sarkastyczna, zasadnicza starsza pani nie tylko daje się polubić, ale też szybko wyrasta na jedną z najbardziej skomplikowanych postaci kobiecych w telewizji.

Jest w "Olive Kitteridge" świeżość, zwyczajność, szczerość, jakie można odnaleźć tylko w małych historiach o małych sprawach. A do tego serial jest świetnie zrealizowany przez reżyserkę Lisę Cholodenko i zawiera kilka niespodzianek w obsadzie, jak Bill Murray, Zoe Kazan, Ann Dowd czy Rachel Brosnahan na dobrych kilka lat przed tym, jak została wspaniałą panią Maisel. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10