"Dark" wraca z finałowym sezonem. Co trzeba pamiętać z ostatnich wydarzeń w serialu?

"Dark" (Fot. Netflix)

Aby dobrze orientować się w "Dark", najlepiej byłoby ponownie obejrzeć całość, prowadząc skrupulatne notatki. Jeśli nie macie na to czasu, przygotowaliśmy małą ściągę przed startem 3. sezonu.

Pamiętacie jeszcze czasy, gdy "Dark" wyglądało po prostu na mroczną i klimatyczną historię z twistem? My też nie, bo choć wszystko zaczęło się ledwie 18 odcinków temu od samobójstwa Michaela Kahnwalda, serial przeszedł potem tak zawiłą drogę, że dziś jej początek wydaje się bardzo odległy. Tuż przed premierą 3. sezonu jest zatem dobry moment, by trochę sobie przypomnieć.

Dark – o co w tym wszystkim chodzi?

Kilka linii czasowych, swobodnie przemieszczający się pomiędzy nimi i często występujący w różnych wersjach bohaterowie, ich skomplikowane powiązania, tocząca się w tle walka dobra ze złem, a na deser jeszcze alternatywna rzeczywistość, bo czemu nie? Choć twórcy starają się, by wszystko było jak najbardziej czytelne i nieźle im to wychodzi, zorientowanie się w zagmatwanej fabule i tak bywa trudne. Wystarczy spojrzeć na obrazek poniżej, by zrozumieć czemu.

dark serial netflix

Najkrócej rzecz ujmując, w "Dark" nie chodzi o zaginionych ludzi, którzy w rzeczywistości przenieśli się w czasie, ale o przyszłość, przeszłość i to, jak się ze sobą łączą przez losy czterech rodzin (Kahnwaldów, Nielsenów, Dopplerów i Tiedemannów) z miasteczka Winden. Losy poplątane do granic możliwości, bo obejmujące wydarzenia z aż pięciu linii czasowych (1921, 1953/54, 1986/87, 2019/20, 2052/53). Jeśli potrzebujecie odświeżyć sobie, kto jest kim, kiedy i co łączy go z innymi, można to najłatwiej zrobić za pomocą oficjalnej netfliksowej przypominajki. Tutaj zajmiemy się głównym wątkiem i ostatnimi wydarzeniami z 2. sezonu.

Pomiędzy kim i o co toczy się walka w Dark?

Czy protagonista i antagonista serialowej historii mogą być tą samą osobą? W "Dark" jak najbardziej. Tym pierwszym jest nastoletni Jonas, starający się naprawić poplątaną rzeczywistość, a drugim jego (znacznie) starsza wersja – Adam. Przywódcę organizacji Sic Mundus poznaliśmy w 1921 roku, dowiadując się, że jego celem jest przejęcie kontroli nad czasem. W związku z tym on i jego podwładni dbają o to, by wszystkie wydarzenia potoczyły się dokładnie zgodnie z planem.

W jaki sposób? Choćby manipulując swoimi przeciwnikami (wysłał Jonasa, aby zapobiegł samobójstwu Michaela, wiedząc, że tak naprawdę się do niego przyczyni), ale też sojusznikami (oszukał Noaha, wmawiając mu, że uratuje jego rodzinę). Na końcu zobaczyliśmy też, że Adam jest zdolny również do morderstwa, gdy z zimną krwią zabił na oczach Jonasa jego dziewczynę, Marthę. Oczywiście jak wszystko w jego wykonaniu, to również miało konkretny cel – ból po stracie ma się przyczynić do przemiany chłopaka w swoją dorosłą wersję.

serial dark

Po drugiej stronie barykady, oprócz Jonasa walczącego z własnym przeznaczeniem, mamy przede wszystkim podróżniczkę w czasie, Claudię Tiedemann. Co ciekawe, widzieliśmy już jej śmierć jako staruszki w 1954 roku, ale ta bynajmniej niczego nie zmienia. Ważniejsza jest bowiem młodsza wersja bohaterki (dyrektorka elektrowni atomowej w Winden w 1987 roku), która aktualnie przebywa w 2020 roku, gdzie współpracuje z Jonasem. Do tej dwójki trzeba doliczyć jeszcze jednego, dorosłego Jonasa (zwanego Nieznajomym), który choć stara się przerwać odwieczny cykl, swoimi działaniami tylko się w niego wpisuje.

Motorem napędowym zdarzeń można z kolei uznać "boską cząstkę", odkrytą przypadkowo po raz pierwszy w elektrowni atomowej w Winden. Tajemnicza czarna materia przybierająca w stabilnej formie kształt kuli umożliwia podróżowanie w czasie, ale bywa też śmiertelnie niebezpieczna. Jak w 2020 roku, gdy za jej sprawą doszło do apokalipsy, która pod koniec 2. sezonu zniszczyła Winden, zabijając większość mieszkańców.

dark sezon 3

Jak skończył się poprzedni sezon Dark?

Oczywiście nie wszyscy zginęli w katastrofie – niektórzy zdołali się schronić, inni przenieśli się w czasie, a los części bohaterów pozostaje nieznany. Kto i gdzie przeżył apokalipsę?

Młody Jonas i ta druga Martha

Dark netflix

Najciekawiej wygląda to, co stało się z "naszym" Jonasem, którego przed zagładą w ostatniej chwili ocaliła dopiero co zmarła Martha. A właściwie nie ona, lecz jej inna wersja przybyła z jakiegoś rodzaju alternatywnej rzeczywistości, do której po chwili uciekła wraz z Jonasem. Jak widać w zapowiedzi 3. sezonu, ten drugi świat odegra w całej historii istotną rolę, na razie można jednak tylko zgadywać, co będzie tam robił główny bohater.

Dorosły Jonas, Magnus, Franziska i Bartosz

Przed apokalipsą zdołali też uciec Magnus, Franziska i Bartosz, przenosząc się w czasie wraz z Nieznajomym, którego do działania pchnął tajemniczy list od Marthy (otrzymał go od młodego Noaha). Nie wiadomo, gdzie trafili ci bohaterowie, warto jednak pamiętać, że widzieliśmy już dorosłych Magnusa i Franziskę jako członków Sic Mundus u boku Adama w 1921 roku. Ich dalsze losy można więc sobie wyobrazić, za to nie wiadomo, gdzie i jak skończy Bartosz.

Ludzie w bunkrze

A co z tymi, którzy przed apokalipsą schowali się w bunkrze? O Peterze i małej Elisabeth Doppler, Claudii i Reginie Tiedemann oraz młodym Noahu, który przybył do współczesności z 1920 roku, wiemy tyle, że ukrywając się pod ziemią, byli w stanie przetrwać wybuch. Claudia zostanie po tym podróżniczką w czasie, Noah będzie lojalnie wypełniał polecenia Adama, z kolei Elisabeth prawdopodobnie dorośnie w postapokaliptycznym świecie (widzieliśmy jej dorosłą wersję w 2052 roku), nieznane są dalsze losy Petera.

Elisabeth i Charlotte?

dark serial

Elisabeth jest również bohaterką najbardziej pokręconej rodzinnej historii w serialu (bo wcale nie jedynej). Zasłużyła na to miano, będąc matką swojej własnej matki (albo córką własnej córki), czyli Charlotte. Pokręcone? Dodajmy jeszcze, że ojcem Charlotte jest Noah, a jej los po apokalipsie nie jest znany. Ostatni raz widzieliśmy ją w elektrowni atomowej, gdy przez otwarty portal sięgała ręką do dorosłej wersji Elisabeth w 2053 roku.

Jakie mamy pytania przed 3. sezonem Dark?

Czekając na rozwiązanie podstawowych serialowych wątków, na czele z pytaniem, czy Jonas zdoła zmienić swój los, przerwać cykl i znaleźć sposób, by on i Martha mogli być razem, można się jeszcze zastanowić nad kilkoma mniej oczywistymi kwestiami.

Nieznany jest na przykład los Kathariny, ostatnio widzianej w jaskiniach, gdzie odnalazła ponownie otwarte przejście w czasie. Możliwe więc, że zdążyła uciec przed wybuchem, ale dokąd się przeniosła? I co stało się z Hannah, którą ostatnio widzieliśmy w 1954 roku, gdy zostawiła Ulricha w szpitalu psychiatrycznym i ogłosiła, że chce zacząć nowe życie?

dark sezon 2

Bardzo intrygującą postacią jest również Agnes Nielsen, matka Trontego (ojciec Ulricha i Madsa), a także siostra Noaha, którego zabiła za zgodą Adama, wstępując ponownie w szeregi Sic Mundus, choć wcześniej współpracowała z Claudią. Jakie są jej prawdziwe motywacje i po czyjej stronie właściwie stoi? Czy możliwe jest, że jej brat jest zarazem ojcem jej syna, czy kłamała w tej kwestii?

A to rzecz jasna tylko niektóre z całej góry wątpliwości, jakie pozostały do rozwiania. Trzymamy kciuki, by w ich wyjaśnianiu twórcy byli tak samo skrupulatni, jak przy budowaniu swojego skomplikowanego świata.

Premiera 3. sezonu Dark 27 czerwca na Netfliksie

REKLAMA