Nasz top 10: Najlepsze seriale czerwca 2020 roku

"Dark" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. To wiem na pewno (utrzymana pozycja lidera)

najlepsze seriale 2020

"To wiem na pewno" (Fot. HBO)

Pamiętając, jak dotąd rozwijała się historia braci Birdseyów, przed finałowymi odcinkami "To wiem na pewno" można było mieć uzasadnione obawy. Słusznie, bo jak się miało okazać, sięgnięcie emocjonalnego dna było dopiero przed nami. Z drugiej strony, na koniec tej tragicznej w każdym calu opowieści pojawiła się pewnego rodzaju huśtawka nastrojów, a nawet delikatne oznaki optymizmu. Czyżby w tym ponurym świecie istniała jednak nadzieja?

Niewykluczone, choć absolutnie nie wzięła się ona znikąd. Ba, zanim można było mówić o jakichkolwiek jej przejawach, trzeba było sobie na nie zapracować. I mam tu na myśli zarówno Dominicka, jak i widzów, krok po kroku znoszących wraz z nim spadające na niego ciosy. Historia dziadka, znęcanie się nad Thomasem, wyciągnięcie go z ośrodka tylko po to, by chwilę potem opłakiwać jego śmierć, awantura na stypie, odsuwanie od siebie bliskich i pogrążanie się w coraz głębszej depresji – powiedzieć, że nie wyglądało to dobrze, to nic nie powiedzieć.

Czy w takim razie ostateczne wydostanie się głównego bohatera na powierzchnię z odmętów własnej psychiki należy rozpatrywać w kategoriach cudu? Być może w innym serialu tak by to wyglądało, tutaj jednak zrobiono dość, by na pierwszy plan wysunął się trud, jaki Dominick włożył w pracę nad samym sobą. To właśnie dzięki niemu pogodzenie się bohatera z przeszłością, zobaczenie życia w innych barwach niż czarno-białe i odzyskanie wiary w ludzi jest tak satysfakcjonujące. Dobrze wiedzieć, że jakkolwiek okropni nie byliby nasi przodkowie i ilu klątw by na nas nie ściągnęli, wciąż wszystko zależy od nas.

Dominick zdołał to zrozumieć być może w ostatniej chwili, zanim gniew i poczucie winy pożarły go na dobre, co zwłaszcza w takiej historii trzeba uznać za wyjątkowo mocne pozytywne przesłanie. Tym skuteczniejsze, że potwierdzone do końca stonowaną realizacją i pozbawioną jakichkolwiek fałszywych nut grą aktorską. Czy to wystarczy, by "To wiem na pewno" zyskało uznanie, na jakie zasługuje? Pewnie nie. Co nie zmienia faktu, że w kategorii skupionych na postaciach dramatów telewizyjnych nie ma w tym roku wielkiej konkurencji. [Mateusz Piesowicz]

To wiem na pewno jest dostępne na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10