Nasz top 10: Najlepsze seriale czerwca 2020 roku

"Dark" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2. Dark (powrót na listę)

najlepsze seriale 2020

"Dark" (Fot. Netflix)

Nie, nie uważamy "Dark" za wybitny serial i nawet ograniczając się tylko do netfliksowych produkcji, znaleźlibyśmy sporo takich, które lubimy bardziej. Co nie zmienia faktu, że oceniamy historię autorstwa Barana bo Odara i Jantje Friese wysoko, doceniając twórców tym bardziej, że nie wywrócili się na ostatniej prostej, lecz zgrabnie i sensownie doprowadzili wszystko do końca. Czy jak wolicie: przerwali wieczny cykl.

A że nie była to prosta sprawa, na pewno nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy przypomnieć sobie mnogość postaci, wątków i linii czasowych, do których w 3. sezonie doszła jeszcze alternatywna rzeczywistość – w końcu nie mogło być zbyt łatwo. Zorientować się w tym wszystko bez notatek było więc piekielnie ciężko, rozróżnić kto, w jakiej wersji, kiedy i dlaczego jeszcze trudniej, a wciągnąć na tyle, by autentycznie emocjonować się losami Jonasa i Marthy, wydawało się absolutnie niemożliwe.

Tymczasem "Dark" nie dość że poskładało na koniec wszystkie elementy w całość, to jeszcze potrafiło wlać w nie trochę życia. Tego natomiast muszę przyznać, że się nie spodziewałem, oczekując raczej zakończenia logicznego, a nie wzruszającego. Na swój sposób tragiczny i piękny jednocześnie (odrobinę kiczowaty też) finał był więc zaskoczeniem. Na tyle pozytywnym, że łatwiej było twórcom wybaczyć, iż zamiast tak komplikować historię, mogli już wcześniej skupić się na jej emocjonalnym wymiarze, co jak widać, nie jest im obce.

Kto wie, być może zachwycalibyśmy się wtedy "Dark" tak jak inni? Ale z drugiej strony, może sam serial nie byłby wówczas takim sukcesem, jakim się ostatecznie całkiem zasłużenie okazał. Koniec końców wszyscy powinni być zatem zadowoleni. [Mateusz Piesowicz]

Dark jest dostępny na Netfliksie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10