Nasz top 10: Najlepsze seriale 2020 roku (do tej pory)

Fot. FX/HBO/AMC

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Serialowe lato nas nie rozpieszcza, postanowiliśmy więc podsumować wszystko, co było najlepsze w tym roku. Oto 10 seriali z 2020 roku, które naszym zdaniem warto obejrzeć.

10. Unorthodox

najlepsze seriale 2020

"Unorthodox" (Fot. Netflix)

To zaledwie cztery odcinki, jednak tak wciągające, że nie dziwi popularność, jaką błyskawicznie zyskał ten miniserial. Wydawałoby się, że opowieść o trudnym losie dziewczyny z chasydzkiej społeczności Nowego Jorku nie jest najlepszym pomysłem na pandemiczny seans, ale w marcu świat spędzał przymusowe zamknięcie właśnie tak: przejmując się losami Esther 'Esty' Shapiro (Shira Haas) i dyskutując o przedstawionej w "Unorthodox" kulturze.

A jest o czym dyskutować, bo sceny dotyczące życia bohaterki przed ucieczką do Europy mrożą krew w żyłach. Od psychologicznych uwikłań, rezygnacji z muzycznej pasji i podporządkowania się tradycji, widzącej w kobiecie tylko żonę oraz matkę rodzącą kolejne dzieci dla odbudowy narodu, przez trudne relacje z bardziej konserwatywnymi członkami społeczności po jawną przemoc – ogląda się "Unorthodox" z przerażeniem, bardziej chyba jak horror niż jak izraelski serial "Shtisel", który wyrabiał w widzu poszanowanie dla nawet najbardziej zaskakujących rytuałów.

Nowojorska część miniserialu opiera się na autobiograficznej książce Deborah Feldman i ma bardzo dużą siłę oddziaływania na emocje, a widz kibicuje Esty, żeby ucieczka się powiodła. Drugi plan czasowy, czyli późniejsze wydarzenia w Berlinie, to już w sporej mierze pomysł scenarzystek, Anny Winger i Alexy Karolinski. Ta część wypada słabiej, jakby twórcy miniserialu chcieli bohaterce zrekompensować wszystko hurtem, idąc na fabularne skróty i rezygnując z realistycznego podejścia. Nadal jednak "Unorthodox" trzyma w napięciu tym, że Esty ścigają mąż, podporządkowany rodzinie Yanky (Amit Rahav), i jego kuzyn, Mojsze (Jeff Wilbusch).

Pewne scenariuszowe mielizny można zresztą "Unorthodox" wybaczyć, bo to produkcja angażująca i dająca do myślenia. Duża w tym zasługa Haas. Młoda aktorka obdarza swoją postać równocześnie delikatnością i wewnętrzną siłą, która pozwala Esty na zmianę życia, zostawienie za sobą wszystkiego, co znajome, i wyruszenie w podróż, na jaką niewielu znalazłoby w sobie odwagę. Mocny, świetnie zagrany seans, który nie wylatuje szybko z pamięci. [Kamila Czaja]

Unorthodox jest dostępny na Netfliksie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA