Nasz top 10: Najlepsze seriale lipca 2020 roku

"Perry Mason" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

5. Bezpaństwowcy (nowość na liście)

najlepsze seriale 2020

"Bezpaństwowcy" (Fot. Netflix)

Głośny i aktualny temat, Yvonne Strahovski w jednej z głównych ról, a na drugim planie m.in. Cate Blanchett oraz Dominic West. Miniserial australijskiej telewizji ABC wyglądał naprawdę obiecująco i choć ostatecznie próżno doszukiwać się w nim czegoś odkrywczego, trzeba przyznać, że oparta na faktach opowieść spełniła swoje zadanie.

W sześciu odcinkach, których akcja kręciła się wokół osadzonych i pracowników ośrodka dla imigrantów w południowej Australii, dostaliśmy więc kilka z życia wziętych historii. Niektóre, jak inspirowany losami Cornelii Rau wątek Sofie (Strahovski), wydawały się wręcz nieprawdopodobne. Inne, choćby opowieść o uciekającej z Afganistanu rodzinie, znacznie łatwiej wpisywały się w typową uchodźczą narrację. Sukcesem twórców serialu jest to, że na ekranie wszystkie sprawdziły się co najmniej nieźle.

Warto docenić również fakt, że przedstawiając oczywiste wady systemu imigracyjnego i opowiadając się po stronie ludzi, którym odmówiono człowieczeństwa, "Bezpaństwowcy" uniknęli wpadnięcia w absolutny banał. Po obydwu stronach barykady mamy więc niejednoznaczne postaci, nierzadko zmuszone do podejmowania decyzji w sytuacjach, gdy właściwy wybór nie zawsze równa się dobremu. Prosta czarno-biała rzeczywistość? To nie tutaj.

Takie podejście do tematu jest też wymagające wobec samych widzów, którzy zamiast sensacyjnej, grającej na emocjach historii, otrzymują coś mniej efektownego, za to pozwalającego postawić się na miejscu bohaterów. A mam wrażenie, że to jest w przypadku tego serialu ważniejsze niż cokolwiek innego. [Mateusz Piesowicz]

Bezpaństwowcy są dostępni na Netfliksie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA