Nasz top 10: Najlepsze seriale lipca 2020 roku

"Perry Mason" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2. Mogę cię zniszczyć (awans z 3. miejsca)

najlepsze seriale 2020

"Mogę cię zniszczyć" (Fot. HBO)

Cztery kolejne odcinki serialu Michaeli Coel pozwoliły mu wskoczyć niemal na szczyt naszej listy, potwierdzając jednocześnie, że daleko tej historii do telewizyjnych standardów. Gdyby się ich trzymać, procesowi uzdrawiania głównej bohaterki nie towarzyszyłyby wszak zmieniane gwałtownie nastroje czy narastające z każdej strony wątpliwości. Tych nie brakowało w "Mogę cię zniszczyć" właściwie tylko w jednym – stwierdzeniu, że powrót do normalności to wyjątkowo burzliwy proces.

Wspomnieć można choćby niejakiego Zaina (Karan Gill), którego odważne publiczne oskarżenie przez Bellę musiało przynieść tonę satysfakcji, zwłaszcza na tle wszystkiego, co przechodziła bohaterka. Udział w grupowej terapii to sukces zupełnie innego rodzaju, jednak równie warty podkreślenia. Jeszcze bardziej natomiast fakt, że wiązało się to ze spotkaniem Theo (Harriet Webb) – postaci z przeszłości Belli, będącej kolejnym dowodem na to, że w "Mogę cię zniszczyć" nikogo i niczego nie powinno się traktować jednoznacznie.

Również wspomnianych kroków naprzód naszej bohaterki, bo nie były one stawiane bez jakichkolwiek konsekwencji. Te serial podkreślał przede wszystkim w relacjach Belli z przyjaciółmi – na pozór niezmiennych, w gruncie rzeczy jednak stopniowo się osłabiających. Ale czy można się temu dziwić, skoro brakowało jej reakcji nawet na starania wyraźnie gnębionej wyrzutami sumienia Terry, o zauważeniu podobnych swoim problemów Kwame nawet nie wspominając?

Twórczyni absolutnie nie stara się więc czynić z bohaterki ideału, wprost mówiąc o jej licznych wadach, ale nie pomijając przy tym innych ludzi. Bo "Mogę cię zniszczyć" niczego nie uczy tak wyraźnie, jak faktu, że doskonałości próżno szukać u kogokolwiek. Czy to u włoskiego dealera pokazującego zupełnie inne oblicze, czy ofiar seksualnych nadużyć próbujących z różnym skutkiem odzyskać kontrolę nad własnym życiem. [Mateusz Piesowicz]

Mogę cię zniszczyć co poniedziałek na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA