Nasz top 10: Najlepsze seriale sierpnia 2020 roku

"Kraina Lovecrafta" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. Kraina Lovecrafta (nowość na liście)

najlepsze seriale 2020

"Kraina Lovecrafta" (Fot. HBO)

Co jest bardziej przerażające? Nienaturalna groza rodem z twórczości H.P. Lovecrafta czy jak najbardziej rzeczywisty horror dręczącego Amerykę od lat rasizmu? "Kraina Lovecrafta" sprawia, że nie trzeba się nad tą kwestią zastanawiać, bo sprowadza jedno do poziomu drugiego. Co jednak najważniejsze – robi to w absolutnie obłędnym stylu.

Zachwycając nas od pierwszych chwil, nowa produkcja HBO dosłownie zmiażdżyła w tym miesiącu konkurencję. Będąc jednocześnie realizacyjnym majstersztykiem i bardzo potrzebną w dzisiejszych czasach (ale daleką od moralizatorstwa!) opowieścią, "Kraina Lovecrafta" zabrała nas na istną przejażdżkę rollercoasterem. Tak zwariowaną, że trzeba było się mocno trzymać, by nie wypaść z torów.

Od klimatycznej i mocno osadzonej w epoce historii drogi z potwornym twistem. Przez pędzącą na złamanie karku opowieść o tajemniczym kulcie. Po niemal klasyczną fabułę o nawiedzonym domu. A to wszystko w zaledwie trzech godzinach, z których każda mogłaby w gruncie rzeczy stanowić temat kompletnego sezonu w innym serialu. Ale nie tutaj. Tu nie ma czasu na oddech i nawet jeśli dzieje się to kosztem wewnętrznej spójności, ani myślimy narzekać. W końcu nic nie dało nam ostatnio większej frajdy.

Tak jak trudno czasem za "Krainą Lovecrafta" nadążyć, tak samo trudno sprowadzić ją do kilku akapitów. Serial autorstwa Mishy Green ("Underground") wymyka się bowiem wszelkim schematom, łącząc horror, dramat społeczny, akcję i dziką energię w pozbawiony jakichkolwiek zahamowań pulpowy miks. Czasem rzeczywiście budzący grozę (duchy z 3. odcinka!), a kiedy indziej słuszny gniew, ale najczęściej po prostu będący piekielnie wciągającym ekranowym fajerwerkiem, który eksplodując na naszych oczach, sprawia, że trudno mu się oprzeć. Poprosimy więcej! [Mateusz Piesowicz]

Kraina Lovecrafta – nowe odcinki w poniedziałki na HBO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA