Nasz top 10: Najlepsze seriale sierpnia 2020 roku

"Kraina Lovecrafta" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

9. Tak czy owak (nowość na liście)

najlepsze seriale 2020

"Tak czy owak" (Fot. HBO)

To jedno z milszych zaskoczeń tegorocznych wakacji. Serial HBO Europe mógł okazać się ciężkostrawnym, przerysowanym kiczem, tymczasem cała jego krzykliwość i pewna dosadność (może z wyjątkiem pojedynczych mniej udanych żartów) działa tu na plus. "Tak czy owak" okazało się europejskim, jeszcze mniej bezpruderyjnym wariantem historii w rodzaju "Broad City", a bohaterki tej hiszpańskiej komedii szybko nas do siebie przekonały.

Hache (Marta Martín) i Belén (Saida Benzal) nie przepraszają, że żyją. Czerpiąc siłę z odnowionej po przerwie przyjaźni, korzystają z życia w wielkim mieście. Może i zawodowe marzenia, delikatnie mówiąc, nie do końca się spełniają, a sercowe i seksualne perypetie to raczej materiał na tragedię lub wysyłkowy katalog toksycznych partnerów, jednak "Tak czy owak" jest zabawnym, pełnym optymizmu spojrzeniem na codzienność uroczych, ale niepozbawionych wad dziewczyn.

Do tego dodać należy prześmieszny wątek mieszkania w najbardziej hipsterskiej dzielnicy Madrytu. Dziewczyny pochodzące z prowincjonalnego miasteczka Parla, do którego zresztą często zaglądają, nie dają się zwariować absurdalnym modom i hipokryzji Malasañii. Ale twarde stąpanie po ziemi i tak nie uchroni Hache i Belén przed zostaniem lokalnymi ikonami stylu. Wystarczy przecież mieć odpowiedni rysunek na gipsie. Albo całkiem przypadkiem przeparadować przez dzielnicę… z kozą.

"Tak czy owak" nie jest idealne, zdarzają się słabsze momenty, fabuła zdaje się czasem nieco powtarzalna jak na tak krótki sezon. Jednak można śmiać się głośno przy niektórych pomysłach scenarzystów, a także docenić surrealistyczne wstawki, wyobraźnię i brak zahamowań twórczyni serialu, Manueli Burló Moreno. A przy tym warto gorąco kibicować dziewczynom, żeby uwolnione od przewijających się przez ich życie "popaprańców" powoli osiągały to, co sobie założyły. [Kamila Czaja]

Tak czy owak jest dostępne na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA