Reżyser "Wiedźmina" tłumaczy, czemu opuścił serial. Ma podobne zastrzeżenia co wielu fanów Sapkowskiego

"Wiedźmin" (Fot. Netflix)

0

Alik Sakharov miał wyreżyserować znaczną część 1. sezonu "Wiedźmina", ale skończyło się na jednym odcinku. Reżyser wyjaśnia, dlaczego wizja showrunnerki serialu do niego nie trafiła.

"Wiedźmin" to jeden z największych serialowych hitów Netfliksa, przynajmniej jeśli brać pod uwagę oglądalność. Streamingowy gigant planuje nie tylko 3. sezon, ale też dalsze rozbudowywanie świata serialu w spin-offach.

Czemu Alik Sakharov opuścił ekipę Wiedźmina?

Ale nie brak również głosów krytyki, do których właśnie dołączył Alik Sakharov, jeden z reżyserów 1. sezonu. Filmowiec, który wcześniej pracował m.in. na planach "Rodziny Soprano", "Gry o tron" i "Ozark", początkowo miał wyreżyserować odcinki 1, 2, 7 i 8. Skończyło się na tym, że jego autorstwa jest tylko 2. odcinek. Znaczną część pilota zrobił za niego Marc Jobst, który też przejął dwa ostatnie odcinki. O co chodzi i czy stoi za tym większa historia?

Showrunnerka "Wiedźmina" Lauren S. Hissrich zapytana na początku września o tę sprawę, odpowiedziała bardzo po amerykańsku:

– Alik był niesamowitym partnerem i przyjacielem, bez którego serial nigdy nie byłby takim sukcesem, jakim jest. Podjęliśmy decyzję wspólnie – i prywatnie – na podstawie odcinków, które razem zrobiliśmy. Do dziś zawdzięczamy mu wiele, jeśli chodzi o wizję serialu.

Znacznie bardziej rozmowny jest sam Sakharov, który udzielił ostatnio wywiadu rosyjskiemu "Forbesowi" (via Redanian Intelligence). Kiedy dziennikarka "Forbesa" powiedziała, że jest zachwycona jego pracą w "Wiedźminie", reżyser zareagował zdziwieniem.

– Naprawdę? Ja to widzę dokładnie na odwrót. Oceniam moją pracę tam dość krytycznie. (...) Widzisz, w moim odczuciu literatura wschodnioeuropejska ma zupełnie inne tempo. To nie przypadek, że Andrzej Sapkowski ma tyle wątków i postaci. Producenci postawili sobie za zadanie utrzymać adaptację w tempie akcyjniaka i wypełnić to kolorowymi efektami specjalnymi. To była ich wizja. Moja wizja była zupełnie inna i starałem się ich przekonać, przedstawiając swoje argumenty. Niestety, nie zostałem uznany za wystarczająco przekonującego, więc zdecydowałem się opuścić projekt – powiedział.

wiedźmin serial

Dziennikarka "Forbesa" w tym momencie przypomniała swój wywiad z Henrym Cavillem i to, jak chwalił Sakharova za odpowiednie podejście do aktorów, tj. wyjaśnianie wszystkiego w delikatny, ale i klarowny sposób.

– Miło to słyszeć. Przy okazji, Henry Cavill to moim zdaniem najlepsze, co się przytrafiło "Wiedźminowi". Jest absolutnie świetny w tej roli. Co więcej, jest bardzo elastycznym aktorem, który potrafi słuchać i uczyć się. Mam szczerą nadzieję, że przed nim jeszcze wiele interesujących i dobrych projektów – powiedział reżyser.

W tym momencie w Wielkiej Brytanii trwają zdjęcia na planie 2. sezonu "Wiedźmina". Jeśli koronawirus nie stanie na przeszkodzie, w lutym 2021 roku materiał będzie już nakręcony i rozpocznie się postprodukcja, która potrwa do lipca 2021. To oznacza, że gotowy sezon mamy szansę obejrzeć pod koniec lata lub na początku jesieni 2021 roku.

Wiedźmin jest dostępny na Netfliksie