Koniec z sezonami po 24 odcinki? Zdaniem gwiazdy "Chirurgów" pandemia może zmienić telewizję na lepsze

"Chirurdzy" (Fot. ABC)

Pandemia koronawirusa zmienia całą branżę telewizyjną i seriale, począwszy od sposobu produkcji, a skończywszy na treści. Ellen Pompeo z "Chirurgów" mówi, co według niej zmienia się na lepsze.

W zeszłym tygodniu z 17. sezonem wrócili "Chirurdzy", już na dzień dobry fundując widzom fantastyczną niespodziankę. Serial powstaje teraz z zachowaniem środków ostrożności, związanych z pandemią koronawirusa, co nie będzie bez znaczenia dla kosztów i liczby odcinków. Według szacunków, które pojawiały się wcześniej w mediach, zapewnienie sprzętu ochronnego i innych środków bezpieczeństwa podnosi koszt produkcji jednego odcinka średnio o 300-500 tys. dolarów. Dodatkowo wydłuża się czas produkcji, czego efektem jest skracanie sezonów.

Ellen Pompeo o Chirurgach w czasach pandemii

Ellen Pompeo, czyli serialowa Meredith Grey z "Chirurgów", wypowiedziała się na ten temat w Variety, a dokładniej w wydaniu "Power of Women", w którym wystąpiła wraz z showrunnerką serialu Kristą Vernoff, odtwórczynią roli dr Mirandy Bailey, Chandrą Wilson, a także reżyserką i producentką Debbie Allen. Panie wspominały początki i to, jak serial błyskawicznie stał się hitem, mimo że telewizja ABC wcale na niego nie stawiała.

Pompeo dobrze pamięta, jak to wyglądało, kiedy wszyscy zaczynali i byli głodni sukcesu, a jednocześnie wyczerpani pracą non stop. Serial dostawał zamówienie na 22 do 27 odcinków w sezonie, co oznaczało, że harmonogramy były naprawdę zabójcze. I nie tylko w "Chirurgach" tak było, problem dotyczył przez lata ogromnej większości seriali amerykańskiej telewizji ogólnodostępnej. Aż do pandemii.

Chirurdzy Ellen Pompeo

– Nikt nie powinien pracować po 16 godzin dziennie przez 10 miesięcy w roku – nikt. To po prostu powoduje, że ludzie są wyczerpani, wkurzeni, smutni i przygnębieni. To naprawdę bardzo niezdrowy model. Mam nadzieję, że po COVID nikt nie wróci do 24 czy 22 odcinków na sezon. To dlatego ludzie chorują, dlatego ludzie mają załamania. To dlatego aktorzy się kłócą! Chcecie się pozbyć wielu złych zachowań? Pozwólcie ludziom iść do domu i się wyspać – mówi aktorka.

Jak bardzo będą poskracane sezony seriali w czasach pandemii koronawirusa? W przypadku seriali kablówek czy serwisów streamingowych wiele się nie zmieni – w Netfliksie i HBO osiem czy 10 odcinków na sezon to norma już od kilku lat. Cięcia czekają telewizję ogólnodostępną, która wciąż nie rezygnuje z modelu polegającego na emitowaniu ponad 20 odcinków w sezonie, choć z ich jakością bywa różnie.

CBS już poskracał zamówienia, po zorientowaniu się, że produkcja zajmuje teraz więcej czasu, a za nim pewnie pójdą kolejne stacje amerykańskiej Wielkiej Czwórki. Na razie nie wiadomo, ile odcinków będzie liczyć 17. sezon "Chirurgów".

REKLAMA