Jakie seriale oglądają polscy widzowie internetowi? "Wiedźmin" na czele najpopularniejszych tytułów

"Wiedźmin" (Fot. Netflix)

Agencja Wavemaker pyta co jakiś czas, jakie seriale oglądają polscy widzowie internetowi – w odróżnieniu od telewizyjnych. Oto tegoroczna dziesiątka najpopularniejszych produkcji.

Ustalenie, który zagraniczny serial ma największą oglądalność w Polsce, nie jest takie proste, bo platformy streamingowe, w przeciwieństwie do tradycyjnej telewizji, takimi danymi się nie dzielą. Na szczęście jest VideoTrack 5, tegoroczna odsłona badania agencji Wavemaker, przeprowadzona na 1,5 tys. respondentów. Wynika z niego, że Polacy lubią seriale lokalne (nawet jeśli zagraniczne), pokochali Netfliksa i binge-watching oraz nadal nie potrafią rozstać się z lektorem.

Jak Polacy oglądają seriale w interncie

Według Wavemakera aż 16 mln polskich widzów internetowych sięga po polskie i/lub zagraniczne seriale, a 40% z nich uważa, że dostęp do zagranicznych seriali to coś, za co warto zapłacić. Większość (64%) mówi, że najlepsze są seriale amerykańskie, a dalej znalazły się produkcje polskie (45%), brytyjskie (27%), hiszpańskie (15% – zasługa "Domu z papieru"), skandynawskie (14%) i niemieckie (8%). Która stacja robi najlepsze seriale? 55% badanych mówi, że Netflix, 43% – że HBO, 28% – TVN, dalej jest Polsat i Canal+.

Polska najpopularniejsze seriale

A skoro Netflix, to oczywiście binge-watching, który pokochali zwłaszcza młodzi Polacy – ponad dwie trzecie 16-24 latków ogląda po trzy i więcej odcinków naraz. Wśród młodych widzów (16-24 lata) widać też odchodzenie od lektora. 40% badanych z tej grupy mówi, że woli oglądać seriale z napisami, podczas gdy ogólnie wygrywa opcja z lektorem (70%, podczas gdy polskie napisy wybiera zaledwie 20% widzów, a wersję oryginalną woli tylko kilka procent). Jak to zmieniło w porównaniu z poprzednim rokiem, możecie sprawdzić tutaj.

Wiedźmin najpopularniejszym serialem w Polsce

Na koniec najpopularniejsze tytuły w Polsce. Zmienił się lider, którym jest już nie "Gra o tron", a "Wiedźmin". W pierwszej piątce znajdują się jeszcze "Wataha", "Dom z papieru" i TVN-owska "Chyłka". Druga piątka to z kolei: "Masza i Niedźwiedź", "Świnka Pepa", "Wikingowie", "Psi Patrol" i "W głębi lasu". Nie wiadomo, skąd obecność w rankingu seriali dla dzieci, skoro badano wyłącznie dorosłych, ale może to być efekt pandemii, kiedy to seriale częściej ogląda się całymi rodzinami.

seriale najpopularniejsze w polsce

REKLAMA